Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-11-20, 17:08
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή Υπόστρωμα, φυτά, φωτισμός - απορίες σε νέο ξεκίνημα

Καθώς ξανά γέμισα το Rio μου 180 λιτρων και έχοντας στο μυαλό μου να βάλω κάτι από πλάτυ, λεμον τετρα, ντάνιο, ή τιγράκια, με περισσότερες πιθανότητες τα πλατύ, κανω σχέδια για ένα όμορφο αποτέλεσμα με μερικά φυτά.

Παλια μετρούσα με api τεστ σκληρότητα Gh κοντά στο 15 και Ph 7,6.
έχοντας για βυθό νέα ποταμίσια ασβεστολιθική άμμο χωρίς υπόστρωμα και για φωτισμό 2 παλιές λάμπες που φτάνουν τα 4200lm που ίσως πρέπει να αλλάξω, σε τι φυτά πρέπει να προσανατολιστώ;

Μου αρέσουν οι dutch, jungle, iwagumi και el natural τύποι φυτεμένου με προτεραιότητα τη σειρά που τα γράφω .
αυτό δηλαδή θα ήταν το ιδανικό ενυδρειο να έχω αλλά ακόμα κι αυτό που μου φαίνεται πιο ευκολο.
Σίγουρα δεν μπορώ να καταφέρω τέτοια πράγματα στο επίπεδο που βρίσκομαι.
Τι θα μου ταίριαζε όμως περισσότερο μη θέλοντας να μπλέξω πολύ με την περιποίηση τους ;;;
συστημα co2 εχω αλλα δεν θελω να το χρησιμοποιησω. θελω πιο ηρεμα πραγματα σε θεματα ρουτινας.


Σε αυτή τη φάση που είμαι επειδή δεν έβαλα ξαναλέω, κάποιο υπόστρωμα, θα μπορώ να εχω ανάπτυξη φυτών;;;
Διαβάζοντας, βλέπω ότι το υπόστρωμα και ο φωτισμός παίζουν τον βασικότερο ρόλο για την ανάπτυξη φυτών και όχι το CO2.
Εγω που θελω εύκολα πράγματα τι χρειάζομαι;;;
Μήπως τωρα που είναι νωρίς ακόμα και ξεκινάω το στρώσιμο πρέπει να διορθώσω κάτι;;
Να τονίσω ότι η άμμος μπροστά έχει πάχος 2εκ και πίσω 4-5εκ, φτάνει η θέλει κι αλλη;;

Για τον φωτισμό μακροπρόθεσμα θα το προσπαθήσω για 3η λάμπα, σωστά;;

Το φίλτρο μου, αν παίζει ρόλο, έχει αντλία 600lt/h και με συνολικό εμβαδό υλικών 26x9,9x9,9εκ έβαλα απο πανω προς τα κατω...
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεγάλων πόρων
4,8εκ μπλε σφουγγαρι juwel μεσσαίων πόρων
0,5εκ ενυδριακό βαμβάκι juwel
16εκ ελαφρόπετρα σε 4 πουγκιά απο καλτσόν.

Τι φυτά να ψάξω λοιπόν και τι να διορθώσω;
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries