Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-05-17, 10:21
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Φίλτρο από εσωτερικό σε εξωτερικό

Γειά σας,

Χθες το βράδυ χάλασε η αεραντλία του φίλτρου μου. Ήταν ένα aquaflux 200 της aquatlantis που το είχε μέσα το 55lt ενυδρείο μου. Τα ψαράκια μου είναι δύο χρυσόψαρα, ένα funtail και ένα comet telescope. Αυτή τη στιγμή είναι και τα δύο στα 7 cm.

Γνωρίζω οτι έχω μικρό ενυδρείο για τα ψαράκια μου και έχω σκεφτεί τη λύση της εξωτερικής λίμνης. Δεν έχω δυνατότητα για μεγαλυτερο ενυδρείο.

Η πρώτη μου κίνηση ήταν να αντικαταστήσω την αεραντλία με μια ισχυρότερη που είχα για προετοιμασία νερού για τις αλλαγές.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές.

Θα εκτιμούσα κάποια απάντηση από γνώστες στα παρακάτω ερωτήματα.

Ερώτηση 1.
Μετά από διάβασμα στο forum σε ανάλογες περιπτώσεις προτάθηκε η αλλαγή του εσωτερικού με.εξωτερικό φίλτρο. Ποιό μου προτείνετε για την περίπτωσή μου;

Ερώτηση 2
Για να στρώσει το καινούριο πρέπει να δουλεύει παράλληλα με το παλιό; αν ναί για πόσο καιρό;

Ερώτηση 3
Σε περίπτωση που με συμβουλέψετε να το αντικαταστήσω το εσωτερικό με εξωτερικό, το βιολογικό υλικό που έχω μέσα να το μεταφέρω στο καινουριο; αυτή τη στιγμή έχω ολα τα εξαρτήματα του biobox φίλτρου (άνθρακα, σφουγγάρι, υαλοβάμβακα, aquaclay, και χύμα aquaclay μπιλίτσες). Όλα βρίσκονται σε cartridge, οπότε το μόνο που θα μπορούσα να μεταφέρω είναι το χύμα aquaclay.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries