Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-07-17, 17:18
DJman Ο χρήστης DJman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-04-2011
Περιοχή: Βορεια Προαστεια
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι

Σε ευχαριστω για ολη την αναλυση. Με βοηθησες πολυ καθως ειμαι παντελως αρχαριος, παροολο που εχω ολο τον εξοπλισμο.

Οσο αφορα το προβλημα του αδειασματος σκεφτομουν στο σωληνα που αδειαζει να βαλω μια μικρη βανα στο σημειο που τελειωνει το ενυδρείο(στο καπακι του ενυδριου επανω αλλα απο την μεσα μερια του για να μην φαινετε κιολας.Οταν κλεινω το μοτερ αδειασματος να κλεινω και την βανα ωστε να κοβετε η ροη.

Οσο αφορα το γεμισμα προβληματιστικα αρκετα. Οκ το φιλτρο ανθρακα το φτιαχνουμε καπως, αλλα η θερμοκρασια του νερου ειναι προβλημα.

Σκεφτηκα ομως το παρακατω

Στο σπιτι εχω ντεποζιτο νερου που βλεπει ο ηλιος, αλλα εχω και ηλιακο, που ακομα και τον χειμωνα εχει νερο στους 25.(Με ελαχιστο ηλιο).

Τι θερμοκρασια πρεπει να ειναι το νερο μου? Μπορω να βαλω ενα μίκτη νερου(σαν της μπανιερας) με ενα μετρητη θερμοκρασιας στην εξοδο του μικτη και να ρυθμιζω απο εκει την θερμοκρασια του νερου.
Αρα πρεπει να φερο και ζεστο και κρυο σωληνα στο ενυδρειο

Τις πολυ κρυες μερες του χειμωνα οταν χρειαζετε να κανω αλλαγη , θα την κανω οταν αναβω το καλοριφερ που θα εχει ζεστο νερο ο ηλιακος μου
(μιας και ειναι τριπλης ενεργειας)

Λες να δουλεψει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01439 seconds with 11 queries