Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #234  
Παλιά 24-06-19, 10:41
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο καταρράκτης δεν έχει προχωρήσει. Είναι ακόμα χωρίς φυτά. Αποφάσισα να βάλω το παλιό φυτό που είχα εκεί. Έχω παραγγείλει το "Hydrocotyle verticillata" που είχα παλιότερα και ακόμα το περιμένω. Αγόρασα και το Limnobium. Μοιάζει με φακή αλλά είμαι ποιο μεγάλο. Την τοποθέτησα στην προ λίμνη με τις γλάστρες. Το έχω παγιδεύσει με ένα καφάσι για να μην πέσει στον καταρράκτη και την λίμνη. Είδη έχει αρχίσει να αναπτύσσεται. Φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρει τον χειμώνα.





Το προ φίλτρο μου το καθαρίζω περίπου ανά 2 εβδομάδες. Είναι γεμάτο με ακαθαρσίες σε σημείο που ξεκινάει να γίνεται λάσπη. Ακόμα και ανά 1 εβδομάδα αν το καθαρίσω βγαίνει μπόλικο πράγμα. Ιδικά τώρα το καλοκαίρι που τα +50cm KOI καταβροχθίζουν ότι βρουν. Θέλω με κάποιο τρόπο να μειώσω αυτές τις ακαθαρσίες προσθέτοντας άλλα ένα φίλτρο πριν την μηχανική μου φίλτρανση. Έχω δει το RDF (rotary drum filter) που έχουν γίνει της μόδας. Σκεπτόμουν να πάω σε κάτι ποιο απλό όπως το sieve filter. Τελικά, αποφάσισα να δοκιμάσω μια ακόμα ποιο απλή και οικονομική λύση. Τις κάλτσες.

Υπάρχουν 2 είδη από ότι κατάλαβα. Οι felt filter socks και οι nylon filter socks. Διαστάσεις βρήκα 200, 150 και 100 microns. Αποφάσισα να πάρω τις μεγάλες 200 microns για να μην στουμπώνουν γρήγορα. Ξεκίνησα με την felt sock. Πλήρη απογοήτευση. Βούλωνε κατευθείαν. Πολύ δύσκολες στο καθάρισμα. Γενικώς δύσχρηστη για λίμνες. Μου ήρθε και η nylon sock. Μέχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Για αρχή είναι μόνο Μέτα το σκιμμερ και μαζεύει πράγμα. Είναι ακόμα υπό παρακολούθηση. Τώρα την καθαρίζω ανά 2-3 μέρες. Σιγά σιγά θα την καθαρίζω ποιο αραιά. Μέχρι στιγμής φαίνεται να κάνει την δουλεία που θέλω. Σε κάνα μήνα θα έχω μια καλύτερη εικόνα. Η κάλτσα που αγόρασα έχει διαστάσεις 7" χ 18" (18cm χ 46cm)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190524_161202.jpg
Εμφανίσεις:  713
Μέγεθος:  48,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190526_150206.jpg
Εμφανίσεις:  745
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190620_155433.jpg
Εμφανίσεις:  723
Μέγεθος:  107,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01962 seconds with 12 queries