Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 08-10-10, 14:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_athens Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ενα γλαστροενυδρειο στο μπαλκονι 120λιτρα και φιλοξενω 2 χρυσοψαρα common και 1 sarasa comet απο τον ιουνιο. Επειδη το ενυδρειο ειναι στο μπαλκονι και δεν ειναι λογικο να βαλω θερμοστατη, ποια θα ηταν η καλυτερη λυση για να τα προστατεψω λιγο απο κρυο. Τις τελευταιες μερες το θερμομετρο εδειξε 19 στο ενυδρειο και καθε πρωι που φευγω για την δουλεια και τα ταιζω τα βλεπω και εχω τυψεις γιατι εχει πολυ κρυο!
Τα ψαρια ειναι αρκετα δραστηρια την περισσοτερη ωρα αλλα δεν ειναι και οπως το αυγουστο που επεφτε του κοσμου το κυνηγι! Εχω διαβασει οτι κατω απο τους 15 βαθμους ξεκινανε και μπαινουν σε περιοδο χειμεριας ναρκης και οτι καλο ειναι να μην ταιζοντε (το εχω ακουσει για τα κοι σε λιμνη). Ισχυει και εδω το ιδιο?

Και αν εχει καποιος κατι παρομιο να με ενημερωση μιας και ειναι ο πρωτος χειμωνας και μονο με την σκεψη του κρυου που θα φανε τρελλενομαι
Πίστεψέ με, εκεί έξω είναι η θέση τους και να μην νοιώθεις τύψεις γι' αυτό. Το καλοκαίρι είναι αυτό που τους προκαλεί πρόβλημα και όχι ο χειμώνας με τις χαμηλές του θερμοκρασίες.

Εννοείται ότι θα πρέπει να ελέγχεις το ενυδρείο καθόλη τη διάρκεια του χειμώνα και να προσέξεις να μην παγώσει εντελώς η επιφάνεια του νερού. Κράτησε σε λειτουργία τον κυκλοφορητή σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Όταν δε, μετρήσεις θερμοκρασίες μικρότερες των 13 βαθμών κελσίου σταματάς εντελώς το τάισμα, γιατί έτσι και αλλιώς τα ίδια τα ψάρια θα είναι πιο νοχελικά στην όλη συμπεριφορά τους. Με τους 19 βαθμούς που έχεις για την ώρα, ταίζεις!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries