Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-01-08, 19:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Noni Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
1. Πόσα μιλίμετρα πάχος γυαλιού θα πρέπει να βάλω για τέτοιο μέγεθος?
8αρι ειναι μια χαρα

2. Πως να κάνω το καπάκι απο επάνω?Υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε τέτοιες διαστάσεις?
δεν χρειαζεται καπακι.....το φωτιστικο καντο κρεμαστο ή με βραχιονα να πιανει στο τζαμι
3. Είναι προτιμότερο να αγοράσω 2 μικρά φίλτρα εξωτερικά (ή εσωτερικά)για να καθαρίζουν το νερό και ποια μου συστήνετε?(Απο ότι κατάλαβα θα έχω αυτά τα φίλτρα σε λειτουργεία κανονικά με το ζευγάρι και όταν το ζευγάρι γεννήσει θα τα αφαιρέσω και θα βάλω εκείνο το φίλτρο με τα 2 σφουγγάρια και την αεραντλία?(αυτό θα είναι αρκετό για να καθαρίζει τόσα λίτρα νερό?).
δεν θα βαλεις εξωτερικα φιλτρα.....θα βαλεις αυτα ..http://www.aquaristic.net/sera-inter...50.html?lang=1...2 κομματια για να εισαι σιγουρη.....Το σφουγγαρι δεν θα ακουμπαει στον πατο ωστε να μην μαζευει σκουπιδια........

4. Θα χρειατώ ενα θερμοστατη αναλογων βαττ με τον ογκο του ενυδρειου μου. (πόσα βάττ να βάλω για 150 λίτρα?)
παρε εναν 300βαττ για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο.....
5. Κώνο εναποθέτησης αυγών.
πουλανε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια.....Αν θες και μπορεις να βρεις χρησιμοποιησε μεγαλο κωνο απο κλωστη για πλεκτομηχανη (δες το υπομνημα)
6. Θα χρωματίσω τον πατο με ανοιχτη καφε αποχρωση και την πλάτη με τα πλαϊνά γαλάζιο. (τι υλικό να χρησιμοποιήσω για το χρωμάτισμα?)
νερομπογια αφου θα τα βαψεις απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μερια....Αν και δεν το κρινω σκοπιμο ακομα!!!!
7. Την βάση θα την κάνω ψηλή μέχρι την μέση μου για να μην τρομάζουν οι δίσκοι απο την κίνηση των ποδιών μου.
ΣΩΣΤΟ

8. Την γεννήστρα θα την αφήσω γυμνή και θα σιφωναρω τον πατο του ενυδρειου μετα απο καθε ταισμα.
ΣΩΣΤΟ
9.Αυτόματη αλλαγή νερού...Εδώ θα δυσκολευτώ πάρα πολύ γιατί όσο και να διάβασα για το σύστημα (υπερχειλιση του φτωχου ) δεν το κατάλαβα...
και το άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βάλω το ενυδρείο κοντά σε παροχή νερού ή δυνατότητα αποχέτευσης... (Εδώ θα μπορούσα να αφαιρώ νερό καθημερινός και να προσθέτω καθαρό προετοιμασμένο απο όσμωσης αφού το ζεστάνω λιγάκι και το βάζω σιγά σιγά...
η αν γίνετε να μου εξηγήσετε το σύστημα υπερχείληση του φτωχού να καταλάβω πως να το κάνω...
Τι ακριβως δεν καταλαβες??
10. Θα αγοράσω μία UV λάμπα για αποστειρωση του νερου. Τι μου συστήνετε να βάλω?
την πιο μεγαλη (36βαττ), αφου την θες για αποστειρωση και οχι για αλγη
11. Σκούπα βυθού εχω μια απλή σκούπα την Lee's Large Gravel έιναι καμιά καλύτερη που μου προτείνετε? Διάβασα για σκούπα βυθού με αεραντλία και σφουγγάρι...που θα βρώ τέτοια? Τι εταιρείας είναι?
http://www.aquaristic.net/hobby-perf...en.html?lang=1
http://www.aquaristic.net/sera-grave...er.html?lang=1

12. Φωτισμός. Θα κατασκευάσω ενα ξύλινο καπάκι .. αν δεν υπάρχει έτοιμο, και τι φωτισμό να βάλω όσο θα έχω μέσα το ζευγάρι μου?
Ξέρω ότι μετά που θα εναποθέσουν τα αυγά τους θα πρέπει να έχουν συνέχεια φωτισμό για να μην χάνουν την επαφή με τα αυγά τους. Να βάλω κανονικό φως όπως βάζουν στα άλλα ενυδρεία και ποιό? ή να βάλω κατευθείαν λεντάκια που βάζουν στους υπολογιστές και να τα στερεώσω στο καπάκι? (δεν επηρεάζονται απο την υγρασία του νερού αυτά? ή να βγάλω το καπάκι όταν γεννήσουν και να βάλω ένα απλό φωτιστικό γραφείου απο πάνω με λαμπάκι κομπιούτερ ή φούρνου μπλέ?
Τι θα ήταν πιο καλό να κάνω?
η γεννηστρα δεν χρειαζεται ιδιαιτερο φωτισμο και το καπακι θα σε παιδευει ....για φωτιστικο θα σου προτεινα φωτιστικα γραφειου με βραχιωνα (φωτιστικα γραφειου) που θα τα πιασεις με τον σφικτηρα τους πανω στα πλαινα τζαμια.....Το ενα φωτιστικο θα ειναι με κανονικο φως και το αλλο με σποτακι με μπλε λεντ το οποιο θα αναβει οταν θα σβηνει το αλλο.....Επισης θα χρειαστεις δυο καλες αεραντλιες με τουλαχιστον δυο εξοδους η καθε μια.....Μια για τα φιλτρα και μια που θα την χρησιμοποιεις για την αρτεμια και τον αερισμο των αυγων.....Επισης θα χρειαστεις μπλε του μεθυλενιο για απολυμανση των αυγων και ενα σωληνα πλεξι γκλας με διατομη λιγο μεγαλυτερη απο τον κωνο και υψος 5-7 εκ πανω απο την επιφανεια του νερου σου.......
Αυτές είναι οι απορείες μου.. όχι και λίγες...
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας για να αρχίσω την κατασκευή του ενυδρείου .. και να τρέξω να αγοράσω φίλτρα και ότι άλλο θα χρειαστώ..
Χίλλια ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νόνη
ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02661 seconds with 11 queries