Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 28-08-04, 20:10
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Έχουν ξαναγίνει συζητήσεις για το πότε πρέπει να καθαρίζεται ένα φίλτρο.
Η γνώμη μου είναι ότι ένα βιολογικό φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται πολύ πιο αργά από τις 3 εβδομάδες...
Τάκη αναφέρω παραπάνω για καθαρισμό μηχανικού και χημικού. Το βιολογικό πρέπει να καθαρίζεται από σπάνια έως καθόλου αν πριν υπάρχει επάρκεια καθαρισμού. Έχω βιολογικό που δεν έχει καθαρισθεί εδώ και δύο χρόνια αλλά πριν από αυτό έχω άψογο καθαρισμό του νερού οπότε δεν στομώνει.
Φίλε asteris. Στο φίλτρο σου έχεις λες μακαρόνι. Υποθέτω ότι έχεις και υαλοβάμβακα. Το όλο θέμα είναι ότι ο υαλοβάμβακας όπως και το μακαρόνι κρατάει κάποιες ακαθαρσίες. Όσο ο υαλοβάμβακας δεν αντικαθίστατε οι ουσίες αυτές παραμένουν στο νερό σου και το μολύνουν. Αν λοιπόν καθαρίζεις κάθε τρεις μήνες τότε το μηχανικό ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα και ίσως να μην υπάρχει λόγος να το έχεις. Οι ενδείξεις αμμωνίας και παραγώγων μπορεί να είναι μηδέν για άλλους λόγους. Ας πούμε πόσο συχνά κάνεις αλλαγές νερού, σε τι ποσοστό, τι ιχθυοφόρτιση έχεις κ.λ.π.
Το χημικό πάλι με τη πάροδο του χρόνου μειώνεται η δράση του. Οπότε αν το αφήνεις για μεγάλο χρονικό διάστημα ουσιαστικά καταργείς μία από τις βασικές παραμέτρους του ενυδρείου που είναι οι σταθερές συνθήκες για να μην στρεσάρονται τα ψάρια.
Ανάμεσα στο μακαρόνι και στον υαλοβάμβακα υπάρχει 3 λίτρα σφουγγάρι, οπότε ο υαλοβάμβακας δεν λερώνεται (τουλάχιστον ήταν σχετικά καθαρός στον μήνα επάνω που τσεκάρησα). Φαντάζομαι σε ένα 2224 που έχει το μισό χώρο για βιολογικό (σφουγγάρι ή κεραμικές μπίλιες) θα λερωνόταν πιό τακτικά. Για αυτό τον λόγο προτίμησα το JBL, για να έχω πιό αραιή συντήρηση των υλικών του φίλτρου.

Για να μην παρεξηγηθώ το ενυδρείο μου (55 lt) είναι αρκετά μικρότερο από την δυναμικότητα του φίλτρου, αλλά με αρκετά μεγάλη ιχθυοφόρτιση (40cm βυθόψαρα, 25cm επιφανείας χοντρά-χοντρά). Δεν υπονοώ ότι στο 200άρι ο Θάνος θα έχει τους ίδιους ρυθμούς...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries