Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 30-07-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις πηρα το Sera aquatan(βελτιωτικο νερου) και το bionotrivec(βακτηρια). Με ποια σειρα τα βαζω στο ενυδρειο;
Υ.γ. Ειναι φυσιολογικο που το ενυδρειο μου στο τζαμι ειναι γεματο φουσκαλιτσες οξυγονου; Εκανα καλα κ χαμηλωσα το οξυγονο που ερχεται στο νερο απο την αντλια του φιλτρου?


To sera aquatan ειναι αντιχλωριο και θα βαζεις την ποσοτητα που αναλογει(το συγκεκριμενο ειναι 5ml για καθε 20 λιτρα νερου που αλλαζεις)οταν κανεις αλλαγη νερου στο ενυδρειο σου.Δηλαδη πχ αλλαζεις 40 λιτρα νερο;θα προσθετεις 10 ml aquatan στο φρεσκο νερακι.Καλο θα ειναι το φρεσκο νερο που θα βαζεις να το προετοιμαζεις σε ενα βαρελακι πρωτα και επειτα να το προσθετεις στο ενυδρειο.Για το μπουκαλακι με τα βακτηρια δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε(παντως πολλοι εδω μεσα λενε οτι δεν δουλευουν).Βαλε μια αγγελια εδω μεσα και ζητα μπολι.Θα μπορεις να βαλεις αμεσως ψαρακια και δεν θα ταλαιπωρησεις κανενα ψαρακι.Οσο για το οξυγονο για μενα βγαλτο τελειως(δεν σε ενοχλει ο θορυβοςκαι βαλε την εξοδο του νερου του φιλτρου σου λιγο πιο κατω απο την επιφανεια του νερου ετσι ωστε να την αναταραζει.Αυτο αρκει(εκτος αν σου αρεσουν οι μπουρμπουλιθρες).Τελος οι φουσκαλιτσες ειναι φυσιολογικες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01435 seconds with 11 queries