Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-01-10, 08:17
peterv Ο χρήστης peterv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εχω το aquaball της eheim και είναι αρκετά καλό.
Εχει υποδοχές για μηχανική φίλτρανση από τα σφουγγάρια και έναν μικρό χώρο για μπλέ σφουγγάρι που το αντικατέστησα με substrat pro mini (έβαλα όμως από μικρή συσκευασία τα πιο μικρά μπιλάκια για να πάρει πολλά. Στο κεντρικό θάλαμο που ανεβαίνει το νερό έβαλα λίγο ενυδρειακό βαμβάκι (λίγο όμως γιατί κόβει την ροή) και είμαι μιά χαρά.

Σωστά επιλέγεις μεγαλύτερο μοντέλο για τα λίτρα σου αφού μειώνεις την ροή με όλες αυτές τις παρεμβάσεις άλλωστε έχεις και το spraybar που μπορείς να μειώσεις ακόμα την ροή και με τον διακόπτη από επάνω. Πρόβλημα έχεις αν θές να αυξήσεις την ροή και το φίλτρο δεν μπορεί, όχι το ανάποδο.

Εγώ έχω 60λ καθαρά 72 μικτά (60χ30χ40) και πήρα το 2402. Να προσέχεις το ύψος του φίλτρου γιατί νομίζω ότι το 2403 ίσα που θα χωράει στο ενυδρείο σου αν έχεις και παχύ υπόστρωμα....

Για τα υπόλοιπα φίλτρα που έχεις επιλέξει επειδή είχα και εγώ της Elite ένα ανάλογο με πλαστικό δοχείο από κάτω δυσκολευόμουνα πολύ να βγάλω τον κάδο με τα υλικά για καθάρισμα αφού αυτός ήταν πλαστικός και κούμπωνε με το μοτέρ απλά λόγο πίεσης, χωρίς κουμπί. Έκανα το ενυδρείο άνω κάτω ασκώντας πίεση για να τον αφαιρέσω με αποτέλεσμα να τρομάζουν τα ψάρια μου. Αυτός ήταν και ο λόγος που άλλαξα φίλτρο. Στο aquaball κάθε δοχείο βγαίνει ξεχωριστά με κουμπί πανεύκολα χωρίς αναστατώσεις στα ψάρια σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01363 seconds with 11 queries