Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 19-02-16, 09:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην εισαι και πολυ σιγουρος
εδω ολοκληρη seachem, λεει η ιδια οτι δεν ξερουν πως ακριβως λειτουργει το prime στην αποτοξικοποιηση νιτρωδων και νιτρικων.
μια θεωρια εχουν.
(http://www.seachem.com/support/FAQs/Prime.html)
Αυτό το διάβασα και γέλασα

A: The detoxification of nitrite and nitrate by Prime (when used at elevated levels) is not well understood from a mechanistic standpoint. The most likely explanation is that the nitrite and nitrate is removed in a manner similar to the way ammonia is removed; i.e. it is bound and held in a inert state until such time that bacteria in the biological filter are able to take a hold of it, break it apart and use it. Two other possible scenarios are reduction to nitrogen (N2) gas or conversion into a benign organic nitrogen compound.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο θαναι αν μπορεσεις να βρεις τροπο να το σταθεροποιησεις ωστε να μην υπαρχει διαχωρισμος βεβαια.
αν γινει αυτο,μετα μπορει να φυλαχτει σε σκουροχρωμο μπουκαλι για μεγαλο χρονικο διαστημα.δε νομιζω πως θα υπαρχει προβλημα.
μετα φτιαχνεις ενα μπουκαλι 1 λιτρο μια φορα το χρονο και θα το πεταμε κιολας στο τελος του χρονου
Τώρα αυτό με τον τρόπο που το έκανα, δείχνει πως δεν υπάρχει διαχωρισμός. Αλλά με τις σταγόνες που φτιάχνω μόνο όσο χρειάζομαι και όταν το χρειάζομαι δεν βλέπω τον λόγο να το έχω έτοιμο φτιαγμένο από πριν, εμένα με βολεύει, μία διαίρεση είναι Λίτρα ενυδρείου / 38 = σταγόνες - 1 σταγόνα για τα 5ml έτοιμου Melafix. Απόψε θα δοκιμάσω και με 2 ml έτοιμου melafix και 7 σταγόνες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries