Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-02-16, 21:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σας έχω νέα και μάλιστα ευχάριστα.
Κατάφερα να κάνω υδατοδιαλυτό το αιθέριο έλαιο.
Κατά αρχή να ξεκαθαρίσω πως δεν κάνω πειράματα, αλλά παρουσιάστηκε θεματάκι στα χρυσόψαρα και είπα να βάλω Melafix, τα 2 black moor και το μικρό common έβγαλαν χνούδι, και έτσι σκέφτηκα να κάνω μια θεραπεία με melafix, και έτσι αναγκαστικά ασχολήθηκα πάλι με τη παρασκευή DIY Melafix.
Εν τω μεταξύ να πω πως ήδη έχω μισό μπουκαλάκι με Melafix, έβαλα λοιπόν 5ml Melafix σε ένα καθαρό μπουκαλάκι, έκανα και τον απαραίτητο υπολογισμό 280λιτρα / 38 = 7,3 σταγόνες, και έτσι έβαλα 6 σταγόνες tea tree oil, το άλλο 1ml είναι στα 5ml Melafix, έριξα και καμιά 10αρια ml νερό από το ενυδρείο στο μπουκαλάκι και το κούνησα αρκετά καλά (μερικά δευτερόλεπτα). Το αιθέριο έλαιο διαλύθηκε πλήρως, συμπλήρωσα αλλά 2 ml Melafix για να συμπληρώσω τη δόση, και με τη σύριγγα το έριξα στο ενυδρείο. Το διάλυμα διαλύθηκε τελείως μέσα στο νερό του ενυδρείου χωρίς να υπάρχει το παραμικρό σταγονίδιο, και επίσης δεν δημιουργήθηκε καθόλου αφρός , που συνήθως συμβαίνει όταν βάζουμε Melafix και αυτό μάλλον λόγω του γαλακοτοποιητή, και για αυτό έχει και αντιαφριστικό (defoamer).
Τα ψάρια δεν αντέδρασαν καθόλου, και δεν έδειξαν πως κάτι τα ενοχλεί.
Αύριο θα διαλύσω 7 σταγόνες σε 2ml Melafix για να δω αν διαλύεται και σε τόσο λίγο Melafix.
Έστω και έτσι πιστεύω πως είναι μια καλή λύση και με κόστος 10(το melafix)+5 (tea tree oil) = 15 Ευρώ μπορούμε να φτιάξουμε άνετα 1 λίτρο melafix, και πιστεύω πως με 1 μόνο μπουκαλάκια melafix θα μπορούμε να φτιάξουμε αρκετά ακόμα λίτρα, και μπορεί να είναι ακόμα πιο οικονομικό γιατί στο ebay τα 10ml
Cajeput έχουν μόνο 2,5 Ευρω.
Για την αποτελεσματικότητα θα έχετε ενημέρωση, που από όσα έχω διαβάσει είναι το ίδιο αποτελεσματικός ο τρόπος όπως και το melafix
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries