Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-04-17, 17:07
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απορίες για Pterophyllum peru altum

Ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλά υβρίδια pterophyllum πχ κοι, ζεβρα κ.α (δυστυχώς για μένα) και έχει χαθεί λίγο η μπάλα με τα πραγματικά pterophyllum. Την απορία την έχω για τα pterophyllum peru altum. Απ' ότι έχω καταλάβει τα peru altum που βλέπω ως ονομασία σε μαγαζιά συναντάται ως είδος στη φύση, σωστά? Δεν επρόκειτο για επιλεκτική αναπαραγωγή σε πιο φυσικά και άγρια χρώματα και μορφή. Ετσι? Συνήθως το συγκεκριμένο είδος το βρίσκουμε ως εκτροφής. Δεν μιλάω για άγρια ψάρια ούτε για τα πραγματικά Altum που είναι άλλο είδος.
Tα peru altum που βρίσκονται όμως γεωγραφικά? Απλά στο Περού? Γιατί δεν αναγράφεται και η περιοχή προέλευση τους όπως πχ στα Pterophyllum rio nanay που υπάρχουν επίσης και εκτροφής. Μηπως χάθηκε κάπου στις αναπαραγωγές?
Μιας και έχω αρχίσει να μου μπαίνει το μικρόβιο για τα "σκαλάρια" δεν θα θελα να βάλω μελλοντικά κάτι που ουσιαστικά δεν υπάρχει στη φύση αλλά αποτελεί ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Αν μπορεί κάποιος να μου ξεδιαλύνει το τί παίζει με το συγκεκριμένο είδος θα τον ευχαριστούσα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries