Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-07-10, 13:45
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eric Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντωνη θελω να σε ρωτησω και εγω κατι πανω σε αυτο και ζητω συγνωμη απο τον φιλο Geovai αν του χαλαω το ποστ.
Σε dry start μεθοδο χωρις potting soil με υποστρωμα dennerle deponit mix pro με ψιλοκοκκο χαλαζιακο χαλικακι εχει ελπιδες να φουντωσει η cuba μου?
Την εβαλα μολις χθες...


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω πως θα δουλέψει …τα περισσότερα θρεπτικά που έχει το
potting soil υπάρχουν στα υποστρώματα του εμπορίου σε μεγαλύτερο ποσότητα και αριθμό… Η διαφορά με τα ενυδρειακά υποστρώματα είναι ότι τα θρεπτικά λόγο της σύστασης τους και της σχετικά μακράς διάρκειας και αντοχής τους στο χρόνο (1.5 χρόνο περίπου) θα αργήσουν να διαλυθούν. Σε αντίθεση το potting soil απελευθερώνει άμεσα τα θρεπτικά και απορροφούνται πιο γρήγορα από τα φυτά έτσι τα φυτά αναπτύσσονται πιο γρήγορα…. Είχα ξαναγράψει κάτι παρόμοιο πως το deponit mix για να έχει πιο γρήγορα αποτελέσματα χρειάζεται FB1 SUBSTRATE START ….αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητο ή ισχύει. Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει από τις καλλιέργειες μιας και φτιάχνω potting soil δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής ιδίως όταν είναι μονίμως βρεγμένο (ο ένας λόγος που ψεκάζουμε τα φυτά είναι και αυτός) μετά από αρκετό διάστημα 6 μήνες τα θρεπτικά εξαντλούνται…και τα φυτά παρουσιάζουν ελλείψεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries