Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 27-01-16, 10:01
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Άρτεμη διατηρώ παρόμοιο πρότζεκτ χρόνια τώρα, έχω σε τέτοια μαύρη λεκάνη 50λτ μονομάχους που μου έχουν δώσει και αναπαραγωγές πολλές φορές.. Αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια στο σκοτεινό περιβάλλον. Φουλ φυτεμένο, χωρις μηχανικο φιλτρο, θερμαντήρας το χειμώνα και το αφήνω στην ησυχία του. Μὀνο νερό προσθέτω -απο απορροή όσμωσης- και καμιά αλλαγή αν θυμηθώ ποτε. Μια γλάστρα με πάπυρο σε καθε λεκανη προσφερει πολυ σημαντική φίλτρανση.
Αφού σου αρέσουν τα ψάρια δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν χώρο για αυτά.. Εγώ, δεν τα έχεις δει, έχω στο σπίτι μου στη βεράντα "κλείσει" ένα κομμάτι σαν θερμοκήπιο, που έχω τα τροπικά φυτά και ανάμεσά τους τρεις δεξαμενές 50λτ και 75λτ και δυο 20ρες γυάλες για διαχείμανση στα ευαίσθητα φυτά, νούφαρα και ψάρια της λίμνης, αλλά διατηρώ συγχρόνως χωριστά σε αυτά και άλλα μικρά ζωοτόκα (γκάπις, κουνουπόψαρα, εντλερς, μονομάχους) και σαλιγγάρια.. Απλά στις μαύρες δεξαμενές τα ψάρια δεν φαίνονται και δεν προσφερεται ο τροπος αυτος διατηρησης τους για αισθητική αναβάθμιση του χώρου όπως γίνεται με ενα ενυδρειο. Τα έχω κυρίως για πηγή υγρασίας και θερμανσης στο χώρο των φυτων..

Χωρια από αυτά η λίμνη που είδες έξω, καθώς και τα τέσσερα ενυδρεία μου που είναι στο σπίτι με θαλασσινό (μεσογειακό), καραβίδα, μούλτις και το φυτεμένο με τις red cherrries..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries