Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-11-05, 11:40
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Το σημαντικό είναι οι κανόνες αισθητικής που είτε είναι έμφυτοι είτε μαθαίνονται (ακόμα και ο Amano φωτογράφος δηλώνει !!!)
Η προσωπική μου εμπειρία περιορίζεται σε 1,5 παράγοντα από τους 3.

1ος παράγοντας: layout
1ος κανόνας
Το παν είναι η χρυσή αναλογία που βρίσκεται περίπου στα 3/5 κοιτώντας από αριστερά προς τα δεξιά (παρατήρησε ότι το πρώτο αντικείμενο που τοποθέτησες στο ενυδρείο σου κάπου εκεί βρισκόταν ... στα 3/5 του μήκους).

Με βάση αυτό το χωρισμό δημιουργούνται νοητοί χώροι στο ενυδρείο (για παράδειγμα δεξιά και αριστερά από τα 3/5 του μήκους, πίσω και μπροστά από τα 3/5 του βάθους, πάνω και κάτω από τα 3/5 του ύψους).

2ος κανόνας
Αυτοί οι χώροι είναι παραλληλόγραμμοι οπότε φέρνοντας τη νοητή διαγώνιο δημιουργούνται τρίγωνα. Τα τρίγωνα αυτά πρέπει να έχουν ομοιομορφία π.χ. ίδιο είδος φυτού, μόνο πέτρες, ρίζα κ.λ.π.

3ος κανόνας
Οι δύο παραπάνω κανόνες είναι αναδρομικοί, δηλαδή μπορείς να εφαρμόσεις τους παραπάνω κανόνες μέσα στα παραλληλόγραμμα και να φτιάξεις μικρότερες περιοχές.

Αυτά με τα σχήματα που μπορούν να δημιουργηθούν (εδώ τελειώνουν και οι γνώσεις μου ως μαθηματικός).

Δεύτερος παράγοντας: χρώματα
Εδώ δε μπορώ να πω τίποτα γιατί έχω μόνο εμπειρικές γνώσεις. Όσοι έχουν ασχοληθεί με τη φωτογραφία μπορούν να μας δώσουν τα φώτα τους.

Τρίτος παράγοντας: patterns
Κάθε χώρος που δημιουργείται από τον παράγοντα 1 γεμίζει με κάποια patterns (ίσια φύλλα, πέτρες, πυκνό φύλλωμα, αραιό φύλλωμα κ.λ.π.) Το ταίριασμα αυτών των patterns τονίζει κάποιες πλευρές ή τις αφήνει αδιάφορες ώστε να τονιστούν οι διπλανές τους.

Τέταρτος παράγοντας: Εμπειρία με ενυδρεία
Επειδή όλα τα παραπάνω πρέπει να τα ταιριάξεις μέσα σε ένα ενυδρείο πρέπει να έχεις και τη σχετική εμπειρία για το τι θα δημιουργήσει αυτό που τοποθετείς. Όπως όλοι ξέρουμε τα φυτά εξελίσονται οπότε όλοι οι παραπάνω παράγοντες πρέπει να σχεδιαστούν με γνώμονα την εφαρμογή τους σε μελλοντικό χρόνο. Πως θα γεμίσει ο χώρος σε βάθος χρόνου και πως θα διατηρηθεί έτσι.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries