Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-01-14, 18:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μερικές απόψεις:

1) Από φυτά είμαι ο λιγότερο ειδικός να σου προτείνει (από άλγες ξέρω ), αλλά σίγουρα τους αρέσουν τα επιφανείας (πχ Pistia stratiotes το οποίο είναι και παγκόσμιας εξάπλωσης). Κολυμπούν ανάμεσα στις ρίζες και κάνουν φωλιές ανάμεσα στα φύλλα.

2) Ο μονομάχος θα είναι μόνος του; Αν όχι, θα εξαρτηθεί και από τα άλλα είδη που θα βάλεις... Είναι και θέμα γούστου νομίζω το συγκεκριμένο

3) Εγώ θα έβαζα κάτι σε μοπάνι ή driftwood που δεν έχουν πολλά κλαδάκια και μυτερές άκρες (δεν ξέρω τα δικά σου πως είναι βέβαια). Και από πέτρες θα πήγαινα σε πιο λείες, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης αποξηραμένα φύλλα catappa (ή αντίστοιχα από ελληνικά δέντρα) είναι must για το βυθό (σκουραίνουν το νερό, ρίχνουν λιγο το pH και βγάζουν διάφορες ευεργετικές ουσίες στο νερό).

4) Μαύρο συνήθως δε βάζουμε λόγω αντανακλάσεων όπως είπες, μπορείς να βάλεις κάτι σχετικά σκούρο οπως καφέ ή πράσινο (και μάυρο μπορεί να είναι ΟΚ αλλά θέλει δοκιμή - εξαρτάται από το ενυδρείο/φωτισμό και το ψάρι). Αυτό με το καθρεφτάκι δεν είναι απαραίτητο, αλλά το κάνουν αρκετοί για να κρατάνε πιο ζωηρούς τους μονομάχους τους (και πάλι μάλλον είναι θέμα ψαριού).

5) Και πάλι εξαρτάται αν θα είναι μόνος του. Αν μιλάμε για 1 μονομάχο μόνο σε 60 λίτρα, το πιο μικρό φίλτρο του εμπορίου θα είναι αρκετό. Αν βάλεις κι άλλους συγκατοίκους θα χρειαστείς μεγαλύτερο (γενικά όμως η ροή θα πρέπει να είναι περιορισμένη).

Καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτος από το στήσιμο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries