Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-01-14, 16:19
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Aσιατικό ενυδρείο με Rasbora espei

Πηρα σημερα ενα ενυδρειο aquatlantis 60x30x35 και σκεφτομαι να το στησω για μονομαχο. Θελω ομως βοηθεια σε καποια πραγματα...

1)

Το ενυδρειο εχει φωτισμο 10w led (εβγαινε παρομοιο ενυδρειο στα ιδια χρηματα, της ιδιας μαρκας, ιδιες διασταεις και φωτισμο Τ8 15w, αλλα προτιμησα αυτο με τον led φωτισμο, μιας και τα εβαλα διπλα - διπλα και αυτο με την Τ8 ειχε ουτε το μισο φωτισμο σε ενταση απο το led). Tι φυτα να διαλεξω? Σκεφτομαι να βαλω μονο φυτα που δεν θελουν ιδιαιτερα λιπασματα (αντε να βαλω καμια ταμπλετα βυθου αν χρειαστει, αλλα ως εκει) και υπαρχουν στον βιοτοπο των μονομαχων. Μεχρι στιγμης στο νου μου εχω το java fern. Θα τα καταφερει με τον φωτισμο και χωρις λιπασμα? Τι αλλο προτινετε? Θα ψαξω και εγω τωρα τα υπολοιπα θεματα και υπομνηματα που υπαρχουν για τα φυτα σε μονομαχοενυδρειο.

2)

Τι βυθο βαζω? Οκ, δεν θα ειναι ανοιχτοχρωμος αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω. Αμμο ή χαλικι (λεπτο ή οχι, γιατι κλπ)? Σκεφτομαι κατι σε καφε αποχρωση παντως για τον βυθο.

3)

Τι ξυλα να βαλω? Εχω καποιες ριζες redmoor. Kανουν? Εχω και κατι τετοιες πετρες, κανουν ή ειναι αιχμηρες για το μονομαχο?

4)

Μαυρο (ή γενικα σκουρο) φοντο βαζουμε στο μονομαχο ή κανει αντανακλαση, κοιταει τον εαυτο του και δεν κανει?
Ακομα, ισχυει οτι πρεπει να του δινουμε την δυνατοτητα για λιγα λεπτα τη μερα να κανει flaring?

5)

Eνα φιλτρακι οπως το sicce micron αρκει για αυτα τα λιτρα για μονομαχο?


Αυτα προς το παρον και οτι αλλο μου ερθει, το ρωταω..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142621_259.jpg
Εμφανίσεις:  1391
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142009_634.jpg
Εμφανίσεις:  996
Μέγεθος:  34,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140129_142632_502.jpg
Εμφανίσεις:  1026
Μέγεθος:  43,3 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04399 seconds with 12 queries