Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 23-02-09, 13:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
ριξτα και αν ζησουν μιση μερα τα ξαναλεμε..ξερεις ποσο 'σκληρο' ειναι το νερο απ'ευθειας απ'τη γεωτρηση??

τουλαχιστον 15 ph

επισης ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ εδω μεσα αποκλειεται να σου εμπαινε τετοια ιδεα..
Φιλε kwstas μην εισαι τοσο απολυτος. Που το ειδες γραμμενο μεσα στο φορουμ οτι απαγορευεται να βαλει κανεις ψαρια σε στερνα ή λιμνη που υδρευεται απο γεωτρηση;
Εγω ειχα ριξει στην στερνα μας 10 κυβ. που γεμιζει απο πηγαδι καποτε κουνουποψαρα (Gambusia affinis) και ζουσαν και αναπαραγονταν για χρονια, κρατωντας την στερνα καθαρη απο προνυμφες κουνουπιων. Επειδη μαλιστα η στερνα ηταν κοντα στο σπιτι, απαλλαχθηκαμε απο κουνουπια. Το νερο ομως το χρησιμοποιουσαμε μονο για ποτισμα και οχι για οικιακη χρηση.

Παράθεση:
stefanos1978 Στερνα 120 κυβικα ....
εχω μια στερνα τσιμεντενια στην δουλεια μου χωριτηκοτητας 120 κυβικων με νερο το οποιο αλαζει σχεδον καθε μερα και γεμιζει απο γεωτρηση , διαβαζωντας εδω μου μπηκε η ιδεα να ριξω μεσα μερικα ψαρια , τι μου προτεινετε και πως θα τα ταϊζω μεσα εκει ? φυτα και τετοια δεν ειναι δυνατον να βαλω γιατι το νερο θαλω να ειναι καθαρο
Φιλε Στεφανε το νερο βρωμιζει απο τα ψαρια και τα αποβλητα τους, ενω τα φυτα αντιθετα απορροφουν την αμμωνια και τα παραγωγα της καθαριζοντας το νερο.Αφου ομως αλλαζει μεγαλο μερος του νερου καθημερινα ,φανταζομαι οτι δεν θα προλαβαινει να βρωμισει.
Αν παρολα αυτα θελεις να βαλεις λιγα ψαρια κρυου νερου σκεφτομαι σαν επιλογες μερικα απλα χρυσοψαρα ή /και κουνουποψαρα, εφοσον το νερο της γεωτρησης ειναι καθαρο απο χημικη μολυνση και η θερμοκρασια της στερνας τωρα το χειμωνα δεν πεφτει πολυ ωστε να παγωσει.
Για τα αγρια ελληνικα ειδη δεν ξερω σχεδον τιποτα και αν ειναι σωστο να τα διατηρεις σε στερνα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries