Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-10-14, 10:43
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
αν ειναι να κανεις εκπτωσεις στη φιλτρανση και να μη παρεις eheim, παρε κινεζια να κανεις πραγματικη οικονομια και να πεις οτι ειλικρινά για τα λεφτα του, ειναι σουπερ.

Εχω στο 140αρι ενα 302 sunsun και επειδη εχω κι ενα 2217 που καθεται, ειπα γιατι δεν βαζω το eheim να γινει τουμπανο το ενυδρειο?
Αλλα μετα σκεφτηκα, αφου παει σφαιρα το ενυδρειο και με το 302 αν και με οριακη ροη, γιατι να το πειραξω?
Στην αποθηκη σουμπιτο το 2217, καβατζα.
-------------------------

Μα αρχισανε πio πανω τις φιλοσοφιες τα παλικαρια giorgos afriki και dragonld.
Κατσε στα αυγα σου και παιξε με τα φλουβαλακια σου στο θεμα και μην ανακατευεις στην κουβεντα τα μαπα τα eheim

(Να περασει και λιγο ομορφα η ωρα με την καζουριτσα, μεχρι να παμε για υπνο.... ετσι? )
Εσεις με τα Eheim ειστε σαν του ολυμπιακους.
Δεν δεχεστε οτι υπαρχουν και αλλες γνωμες και αποψεις βλεπετε μεσα απο τις παροπιδες σας.
Εγω ειχα Hydor και Fluval και μετα αγορασα 2 Eheim για να δω ποσο καλα ειναι μετα απο αποψεις αλλων και θετικων σχολιων απο τα forum.
Aναφερθηκα σε προσωπικη μου εμπειρια με τις 2 εταιριες και οχι σε φιλοσοφιες και θεωριες.

Στο ecco μεσα σε 8 μηνες αλλαξα 3 φορες κλιψακια στο χερουλι μεχρι που το πουλησα-χαρισα απο τα νευρα μου.
Το classic δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο ελατομα,απλα μου φανηκε δυσχρηστο σε σχεση με τις ευκολιες του Fluval στο καθαρισμα,ανοιξε κλεισε,ποικιλια υλικων ξεχωριστα σε καθε ΚΑΛΑΘΙ και στην εκινηση που δεν χρειαστηκε να γεμιζω το καδο νερο και μετα να δω αν θα δουλεψει η αν θελει κιαλο νερο συμπληρωμα,τη στιγμη που το fluval γεμιζει μονο του χωρις να τρεξει κατω μια σταγονα νερο.

Εγω πχ αν ειχα ενα κινεζικο 302 και 1 fluval 306 θα εβαζα στην αποθηκη το κινεζικο για ωρα αναγκης εκει ισως ειναι και η διαφορα
Και για το θεμα της οικονομιας,πως γινεται να επιλεγεις ενα φιλτρο για τα 2-3 λιγοτερα watt τη στιγμη που επελεξες για το brand name και το πληρωσες εις γνωσης σου 2πλασια τιμη απο τα υπολοιπα ανταγωνιστικα και επονυμα φιλτρα της αγορας;
Aυτος που αγοραζει eheim δεν τον νοιαζει η οικονομια απο τη στιγμη που το εχει βαλει στη τσαντα μαζι με την αποδειξη και βγαινει απο το μαγαζι πριν καν το βαλει στη μπριζα να δουλεψει.
Aυτος με τα 800-1000 λιτρα τι θα κανει θα παρει 2 2080 η' 3-4 FX-5 και ποια απο τις 2 επιλογες θα ειχε το καλυτερο αποτελεσμα φιλτρανσης,ογκου βιολογιας και κυκλοφοριας.
Το ΣΩΣΤΟ duel λοιπον θα επρεπε να ειναι "2 Fluval FX-5 vs Eheim 2080"
Και το σωστο ερωτημα ειναι "ποιο ειναι το καλυτερο φιλτρο εως 200€"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries