Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 16-04-13, 07:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε καν Delta....όντως σημαντική παράληψη, με πλάνεψαν τα χρώματα
Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα, αν και αυτά που διάβαζα έλεγαν πως μπορούν κάποια απο αυτά να συμβιώσουν.
Θεωρείς πως αν κάποια απο αυτά συμβαδίζουν με το χαρακτηριστικά του νερού θα μπορούσαν να μπούν ?
Ναι σωστά...το μέγιστό το έβαλα μήπως μπορώ να βάλω και κάτι άλλο.
Τουλάχιστον είχες πει, οπότε δεν έχω μάλλον σκεφτεί σοβαρά να μείνουν μόνο τα σκαλάρια, κάτι που καλό είναι να αρχίσω να δουλεύω και αυτό...
Καλημερα.
Κοιταξε, καθε ανθρωπος θα αποφασιζε διαφορετικα τις κινησεις του, αν υπηρχε η δυνατοτητα να γνωριζε το μελλον και τις πιθανοτητες που εχει για επιτυχια, οταν κανει τις επιλογες του.
Αλλος αποφασιζει να ξαναπροσπαθησει κανωντας τις ιδιες επιλογες ελπιζωντας σε ενα διαφορετικο αποτελεσμα (και συνηθως εχει το ιδιο λαθος αποτελεσμα, αν δεν μπει αναμεσα καποιος τυχαιος παραγοντας) και αλλος να δοκιμασει κατι πιο ασφαλες.
Εγω απο τη μερια μου, σου προτεινα τη δευτερη περιπτωση (την πιο ασφαλη), γιατι οι δοκιμες σε διαφορα ενυδρεια, μου υπεδειξαν κατι τετοιο (μεχρι τωρα) και αν με συμβουλευε τοτε ενας εμπειρος, αυτα θα ηθελα (προσωπικα) να μου ειχε πει.
Σου επισημανα λοιπον τα "προβληματα" που θα συναντησεις πολυ πιθανως, κι αυτα αν δεν καταλαβες ειναι η δυσκολη συντηρηση (συχνες αλλαγες νερου, συχνα τεστ νερου κλπ), καποιες απωλειες και προβληματα στο ενυδρειο γενικα που θα μπορουσαν να αποφευχθουν κλπ
Οσο πιο χαλαρο ειναι το ενυδρειο στην ιχθυοφορτωση, οσο πιο σωστες παραμετρους νερου ρυθμιζεις αναλογα το ειδος που διατηρεις, οσο πιο καλα προσεχεις τις συμβατοτητες και οσο περισσοτερη εμπειρια προστιθεται στην πορεια σου, τοσο πιο ευκολα ειναι τα πραγματα.
Φυσικα το κεφι, η ορεξη, και η αγνοια των προβληματων, κανει εναν αρχαριο πιο επιρρεπη να τα ξεχασει ολα αυτα και να κανει επιλογες που ισως μετανοιωσει αν γνωριζε απο πριν.

Οποτε πιστευω καταλαβες οτι η πιο ασφαλης επιλογη θα ηταν (απο τη στιγμη που η πρωτη σου επιλογη ειναι τα αγγελοψαρα - και εφοσον το ενυδρειο σου, δεν ειναι μεν πολυ ανετο για αυτα, αλλα ουτε και ακαταλληλο) να στησεις το ενυδρειο πανω στις απαιτησεις αυτων των ψαριων, που ειναι να εχεις μινιμουμ 7 ατομα, σωστες παραμετρους νερου (δλδ μαλακο πχ GH 1-8, οξινο πχ pH 5-7 και ζεστο πχ 25-29C αναλογα την εποχη του ετους), σωστο περιβαλλον (διακοσμηση δλδ), πραγματα που ευννουν τις σωστες συμπεριφορες και την υγεια τους και οσος χωρος περισσεψει να βαλεις και κανενα ακομα ψαρακι, συμβατο, ομορφο και το πιο σημαντικο, χρησιμο για την ισορροπια του ενυδρειου.
Πανω σε αυτα ηταν στηριγμενες οι προτασεις μου.
Ανακεφαλαιωνω οτι προτεινω λοιπον, 7 αγγελοψαρα, 8 corydoras sterbai (κινηση στο βυθο και τρωνε την τροφη που ξεφευγει απο τα αγγελοψαρα και πεφτει στο βυθο) και ιισως 5 otocinclus (μικρα ψαρια αλγοφαγα).
Καλη φιλτρανση (ει δυνατον απο δυο ξεχωριστα φιλτρα σε καθε μερια του ενυδρειου), μαλακωμα του νερου και ελαφρα πτωση του πεχα (πχ με τυρφη), και εβδομαδιαιες αλλαγες 30-40%.
Δεν θα γινεται, η περατζαδα που φανταζοσουν απο πολλα και πολυχρωμα ψαρια που τρακαρουν μεταξυ τους , αλλα το ενυδρειο θα εχει περισσοτερες πιθανοτητες να μη βγαλει προβληματα και να μη σε κουρασει στη συντηρηση του, (οπως και να γλυτωσεις και καποια εξτρα εξοδα απο διαφορα που φερνουν μαζι τους τα προβληματα)

Το βασικο που εννοειται, ειναι το ενυδρειο να στρωθει πριν μπουν ψαρια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Keegan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς αυτό !! Αλλά ρωτώντας πας στη πόλη .
Μιας και ανέφερες "πηγαινοέρχονται" θυμήθηκα ένα ενυδρείο που είχες ένας γνωστός και είχε βάλει μέσα κιχλίδες και γινόταν πανικός.
Ένα πολύ ωραίο τοπίο για κιχλιδες που μου αρέσει έτσι για την ιστορία είναι αυτό ... http://img849.imageshack.us/img849/1175/11497981.jpg αλλά θέλει άλλες προδιαγραφές για να δείξει.
Διαφορετικες συμπεριφορες αυτα τα ψαρια, διαφορετικες παραμετρους νερου, περιβαλλον κλπ κλπ
Ειναι θεμα δικο σου τι βασικο ειδος θα επιλεξεις να βαλεις στο ενυδρειο σου.
Σιγουρα ομως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα, σε ενα ενυδρειο.
Κανονισε να γεμισεις ενυδρεια κι εσυ το σπιτι
Χαλαρα.
Ολα γινονται αν θελουμε, με σωστο προγραμματισμο και μελετη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02618 seconds with 11 queries