Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 14-05-17, 10:06
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Καλημερα
Ευχαριστω πολυ Θεμη

Αρχικα για την πρωτη σου ερωτηση οσον αφορα τα h.tech-h.light ενυδρεια,δεν ξερω τι ακριβως να σου πω...η δικη μου αποψη ειναι οτι κανουν...
Η μονη προσοχη που χρειαζεται,δηλ αν πουμε οτι σε ενα h.tech ενυδρειο εχει φουλ CO2 και οταν εννοω φουλ εννοω στις κλασικές φυσαλιδες που παιζουν σχεδον ολοι,τοτε ναι θα υπαρξει θεμα με τις μελανο σιγουρα...
Οχι τοσο για την πτωση του Ph που θα αποκτησεις με την υπαρξει Co2 αλλα για το αφθονο οξυγονο που θελουν,ουτε εγω το πολυ ειχα παρει στα σοβαρα στην αρχη αυτο,αν και ημουν επιφυλακτικος και υπηρξε αρκετη παρατηρητικότητα απο μακρια.
Καποια βραδια σκεψου οπου ως γνωστον Τη νύχτα, τα φυτά δε φωτοσυνθέτουν, δηλαδή απορροφούν οξυγόνο χωρίς να το αποβάλλουν.Απεκτησα κανα 2 βραδια θεματακι με τα δυο κοπαδια (γετρουδια και μελανοταινιες).Η χρηση αεραντλιας εκεινη την ωρα ηταν αναγκαια οποτε λυθηκε το προβλημα..
Διαπιστωσα οτι με μια σχετικα χαμηλη θα ελεγε κανεις,παροχη Co2,το διαχειριζεσαι το συστημα.

Αρα για να καταληξω πανω σε αυτο το σκελος αιτιολογώντας την γνωμη μου...
Αν σε ενα h.tech ενυδρειο,θεωρειται h.tech μονο και μονο που μπαινει συστημα Co2,αλλα οχι με το ποσες φυσ/δευτ δινεις στο συστημα σου,τοτε ναι μπορεις να τοποθετησεις μελανο..
Οσον αφορα το h.light αυτο λυνεται ευκολα μιας και τα ψαρακια αυτα θελουν και την σκια τους η αληθεια να λεγεται...ξεκινας απο τα αριστερα οπως ειπε και ο χρησταρας παραπανω και κλεινεις προς τα δεξια ή το αντιθετο,με ενα σκιερο λοφο προς μια αλάνα
ωστε να εχεις και αυτο που θελεις,το γρασιδι σου αλλα και την άπλα που θέλουν τα ψαρια αυτα καθως και το σκιερο σημειο τους για οταν νιωσουν την αναγκη να κρυφτουν η να απομονωθούν..(ειτε γτ κατι τα φόβισε ειτε γτ απλα το εχουν αναγκη)

Αν και εγω προσωπικα δεν το θεωρω και τοσο σωστο το watt/λιτρο τωρα ειμαι
στα 0,5watt/λιτρο και κοντα στα 20 λουμεν/λιτρο

Κατα την δικη παλι παντα γνωμη διχως να παιρνω ορκο,αλλα απο αυτα που εχω δει..
-κολιμπι
-συμπεριφορα
-παραμετρους
-χρωματα
-φιλτρανση (λογω σαμπ+βιολογιας ναι σωστα το λες ειναι και αυτος ενας λογος)
-αλλαγες νερου

Ναι,θα μπορουσες,αν και δεν ειναι και ποιος ξερει ποσο μεγαλα ψαρια!
Μολις μπηκανε οι μελανο ψιλογέμισε το ενυδρειο μιας και τωρα εχω κινηση παντου
και στις 3 ζωνες

Το τελευταιο συμπερασμα ειναι?
Γτ το βρισκεις δυσκολο?
Οσον το δυνατον πιο κοντα ετσι...


Κ.τακη σας ευχαριστω πολυ
Τα κοκκινα λεντ δεν εχουν τοποθετηθει καν πανω στα προφιλ,στις αρχες ειχα ενα θεματακι με την παροχη τους με αποτελεσμα να καιγονται.
Το ελυσα αυτο το θεμα,ηρθανε επιτελους και οι παστες και τωρα που μιλαμε το ανακατασκευαζω ωστε να δω σε ποια σημεια θα μπουνε για να πιασω τα φασματα,τις πλευρες κτλ...

Miki σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι να σαι καλα για τα καλα σου λογια..
Η αληθεια ειναι οτι η δεξια γωνια με χαλαει λιγο στο ματι για τωρα...
Θα δειξει τι θα κανω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά το Μπραβο ειναι πολυ λιγο για το κόσμημα που δημιούργησες!!!
Οι κάτοικοι υπέροχοι και τα φυτά σούπερ!!!
Καλα απο θεμα εξοπλισμού και αναφέρομαι στο φωτισμό εκανες θαύματα !!!
Να το χαιρεσαι φιλαράκι και να δίνεις φωτο στο κοινό να το χαιρόμαστε κ εμεις��
Ευχαριστω πολυ!!!!!
αν θυμασαι για αυτα που λεγαμε περι διοξειδιου και λιπασματων,
ακομα δεν εχω βαλει λιπασματα...και εχω αυτο το αποτελεσμα...
Οποτε τωρα δεν ξερω τι να κανω... Να βαλω λιπασματα η οχι???
αχαχαχ

Θα κανω κατι ερευνες και θα πεφτουν απντειτ οσον το δυνατον πιο συχνα με σχολια και παρατηρησεις
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 14-05-17 στις 10:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01969 seconds with 11 queries