Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 07-01-17, 21:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά, όταν ξεκίνησα και εγώ το τροπικό μου, έψαχνα να βρω οικονομικούς τρόπους να μαλακώνω το νερό και να μειώνω το PH.
Και εγώ ξεκίνησα με ενυδρειακή τύρφη αλλά δυστυχώς ήταν ασύμφορη,
ψάχνοντας βρήκα σε κάποιο Ελληνικό φόρουμ (δυστυχώς δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή σε κάποιο άλλο, μάλλον στο GreekDiscus πρέπει να ήταν) που κάποιος συνχομπίστας είχε δίσκους και συγκεκριμένα είχε γεννήστρες με δίσκους.
Ο φίλος μαλάκωνε το νερό με φίλτρο Α/Ο , αλλά όταν του ήρθε ο λογαριασμός νερού κάπου στα 200 Ευρώ, δοκίμασε με τύρφη κηπουρικής από το praktiker.
Αρχισα τότε να ψάχνω και εγώ να δω τι είναι η τύρφη, πως φτιάχνεται , πως μαζεύεται , και γενικά να δω τι γίνεται.
Ανακάλυψα λοιπόν πως η τύρφη είναι επιφανειακό ορυκτό, πως όταν τη μαζεύουν είναι σαν σφιχτή λάσπη, και πως την αποξηραίνουν και την συσκευάζουν, τίποτα άλλο.
Διάβασα επίσης πως την βάζουν και σε βιβάριουμ και γενικά σε διάφορα εκτός από τις γλάστρες. Διάβασα επίσης από κάποιο γεωπόνο, πως όσο πιο φθηνή είναι η τύρφη , τόσο πιο καθαρή είναι, γιατί είναι πολύ φθηνό υλικό και δεν συμφέρει να την νοθεύσεις, το αντίθετο μάλιστα , οι πιο ακριβές είναι εμπλουτισμένες με κάποια λιπάσματα ή με περλίτη.
Ετσι ξεκίνησα να την χρησιμοποιώ και εγώ, στις αρχές μάλιστα, έβαζα τύρφη με νερό σε αλουμινένια μπολάκια και να την ψήνω, το σταμάτησα γρήγορα όμως , και απλά την βάζω για λίγο στο φούρνο, και αυτό για να στεγνώσει ακόμα πιο πολύ για να μη μουχλιάσει. Αν φυλαχτεί σε ξηρό μέρος και αερίζεται καλά δεν νομίζω πως θα υπάρχει θέμα.
Το καλό με μας εδώ στην Αθήνα είναι πως στη χωματοτεχνική πουλάνε την ίδια τυρφη σε μικρές συσκευασίες , και έτσι δεν χρειάζεται να αγοράζουμε 200λιτρα , που είναι λίγο δύσκολη η μεταφορά και αποθήκευση.
Τη χρησιμοποιώ ήδη πάνω από 3 χρόνια, και δεν έχω παρατηρήσει κανένα μα κανένα πρόβλημα. Από τότε δεν είχα καμία ασθένεια στα ψάρια και όλα σφύζουν από υγεία.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries