Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 01-03-11, 00:10
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω κι εγω την αποψη μου και κρατας οτι θες.
Πρωτο και βασικοτερο. ΜΗΝ παρεις dSLR πριν διαβασεις τα βασικα οπως διαφραγμα, ταχυτητα κλειστρου, ISO κλπ αλλα και πως τα επιλεγουμε τις τιμες αυτων και ποιες οι επιδρασεις τους στη φωτογραφια μας. Δευτερο ΜΗΝ παρεις dSLR αν ειναι να την χρησιμοποιεις στο αυτοματο! Το θεωρω ανουσιο. Τριτο ΜΗΝ παρεις dSLR αν δε σκοπευεις να επενδυσεις σε εξοπλισμο. Επισης σε καμια περιπτωση δεν εχουν τις ιδιες επιδωσεις οι 3rd party φακοι με τους original. ΔΕΝ λεω πως δεν υπαρχουν καλοι sigma, tamron, tokina κλπ αλλα πως στις περισσοτερες περιπτωσεις οι canon/nikkor ειναι καλυτεροι. Τωρα στους cropped αισθητηρες δε χρειαζεται να ανησυχεις για ολα τα θεματα που θα ανησυχουσες σε εναν FF αισθητηρα ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν διαφορες. Να θυμασαι οτι οι φακοι μενουν! Ο καλος φακος ειναι καλος σημερα ειναι καλος και σε 20 χρονια! Τωρα εγω αν ξεκινουσα σημερα με τις γνωσεις που εχω θα επερνα την D3100 σκετη (μονο το σωμα) και θα εδινα 150€ για τον Nikkor 35mm f/1.8G. Πιστευω πως με εναν τετοιο prime θε μπορεσεις να μαθεις πολυ καλυτερα τη μηχανη σου καινα την εκτιμησεις πολυ περισσοτερο απο οτι με τον 18-55. Ειναι απο τους καλυτερουα φακους της nikon. Μετα αναλογα με το τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις μπορεις να πας σε 17-50/70-200/90 η 105 macro κλπ.
Αυτα απο εμενα!
να τον ακους.... +1000
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries