Θέμα: 3 guppies
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 19-10-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sania.Man Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωπω πολλές πληροφορίες. Θα μάθω σιγά σιγά. Ήδη έχω αρχίσει το διάβασμα, μεχρι τις 5.30 το πρωί χτες διάβαζα για τα guppies. Μου αρεσουν πάρα πολύ αυτά τα ψάράκια είναι πολύ χαριτωμένα. Θα αρχίσω να ψάχνω καινούργιο ενυδρείο μεγαλύτερο. Ο πετσοπας όταν πήγα και το ρώτησα για το τι ψάρι μπορεί να μπει σε ενυδρείο 20 λτ αμέσως με παρότρυνε σε guppies και μάλιστά μου είπε μέχρι και 10 θα είναι οκ. Τραγικό. Τώρα για το χάπι ήταν σε κουτάκι αλλά μου έδωσε μόνο 2 για να μην με επιβαρύνει με έξοδα από την πρώτη φορά, είπε, οπότε ακριβώς δεν ξέρω τι είναι απλά που είπε το βάζω μέσα στο φίλτρο και αυτό διαλύεται και να βάλω σε 15 μέρες και το άλλο. Θερμοστάτη δεν έχω .το φίλτρο είναι DoPhin Kf150 internal filter, για καλό μου το έδωσε.
Απλά να συμπληρώσω πως επειδή "λεφτά υπάρχουν"..καλό είναι ότι κάνεις, να το κάνεις μετά από μελέτη, γιατί να μην γεμίσεις μια αποθήκη με άχρηστα αντικείμενα
Τι εννοώ:
Πρώτα αποφάσισε σε τι ενυδρείο θα πας και μετά δες τι πράγματα μπορείς να αξιοποιήσεις από αυτά που ήδη έχεις
Πχ το φίλτρο σου, αν πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, θα είναι μικρό. Άρα χρειάζεσαι νέο
Εφόσον δεν έχεις θερμοστάτη, μην αγοράσεις ακόμη, πριν αποφασίσεις για πόσα λίτρα θα τον χρειαστείς
Αν έχεις θερμόμετρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο στο νέο ενυδρείο κλπ
Στις ενότητες των αρχαρίων υπάρχουν κατάλογοι με τα απαραίτητα και με τα προαιρετικά

Αυτό με το χάπι πάντως...ακόμη δεν το έχω καταλάβει!
Μήπως είναι χάπι εγκυμοσύνης, για να μην γεμίσεις γκαπάκια???
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries