Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 21-10-13, 14:55
Το avatar του χρήστη piranha friend
piranha friend Ο χρήστης piranha friend δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Φλώρινα
Μηνύματα: 563
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα φτάινε σε στανταρ πράγματα..οπως πχ το οτι τάισες-εγινε διακοπή-εμεινε στάσιμη τόση ωρα τοσο ΛΙΓΟ νερό,με λιγη βιολογία κ.ο.κ ,ολα αυτα πάνε αλυσιδοτα και προκαλούν προβλήματα...και πάνω απο όλα ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΥΝ τις συνθήκες...

σε ενυδρείο 100-200-300 κ.ο.κ λιτρων,οι συνθηκες δεν θα ''χαλασουν'' τοσο ευκολα και γρηγορα οσο σε ενα παρα πολυ μικροτερο

ασχετα απο το αν 30λιτρα κάνουν για τα ψάρια (και των αριθμό ψαριών)που εχεις,το πόσο ταίζεις..το καθε ποτε κανεις μετρησεις νιτρικών,και γενικά μετρησεις ...(που επρεπε να ειχαν γινει πριν την αλλαγη αλλα και σημερα)...
Ναι το καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ.. Δεν πίστευα πως θα μεταβληθούν τόσο πολύ οι συνθήκες. Όσο για τις μετρήσεις και πάλι έκανα λάθος, απλά αγχώθηκα για τα υπόλοιπα και με το που το είδα το ψαράκι μέσα έσπευσα να το βγάλω και κατευθείαν έκανα 60% αλλαγή νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα για το ψαράκι

Έχοντας παρακολουθήσει και την προηγούμενη σου προσπάθεια με τα παφερς, δυστυχώς διακρίνω πολλές ομοιότητες
Κανεις πράγματα αντίθετα με τις απόψεις συγχομπιστων, αρχικά θεωρείς πως οι απώλειες ειναι άτυχες στιγμές, τελικα παραδέχεσαι πως έχουν γίνει κάποια λάθος πράγματα

Σορρυ για το ύφος, αλλα ήδη έχουν γραφτεί αρκετές συμβουλές - οδηγίες και στα δυο θέματα τις οποίες όμως δεν ακολουθησες, με άτυχη κατάληξη.

Τα ψαράκια δεν σου φταίνε σε κάτι αν εσυ θες να κανεις δοκιμές στο ιδιο 30λιτρο

Εύχομαι να καταλάβεις τα λάθη σου έγκαιρα αυτή τη φορά

Τελείως φιλικά τα παραπάνω
Φίλε μου δεν κάνω κάτι αντίθετο. Απλά τα ψάρια τα έχω σε 30 λίτρα(ναι μεν μικρό ενυδρείο αλλα πίστευα από όλα αυτά που έχω διαβάσει για αυτά τα ψάρια πως ήταν μια χαρά το ενυδρείο..).
ΘΑ στο πω αναλυτικά.Η πρώτη μου απώλεια ήταν επειδή δεν είχα βουλώσει καλά μια τρύπα και από εκεί την έκανε.. Η δεύτερη έγινε λόγω μεγάλης μεταβολής των συνθηκών..
Όσον αφορά τα πάφερ, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.. Στα πάφερ έκανα εγώ ο ίδιος μ......ς βάζοντας και 3ο στα ήδη 2 σε 30 λίτρα!! Τραγικό λάθος και το πλήρωσα..
Εδώ δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Όλο το καλοκαίρι καθόμουν και έσπαγα το κεφάλι μου στο τι μπορώ να βάλω στο 30λιτρο εκτός από μονομάχο και γαρίδες.. ΝΑ που βρήκα και μετά από ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες στο ίντερνετ και διάβασμα στα βιβλία κατέληξα σε αυτά τα ψαράκια!
Δεν κάνω δοκιμές και το ξεκαθάρισα αυτό παραπάνω..
Το μόνο μου λάθος ήταν ό,τι άφησα 2 μέρες το ενυδρείο χωρίς επίβλεψη, μα δεν ήταν δικό μου το λάθος της διακοπής ρεύματος! Ήταν τυχαίο! Ούτε είχα ενημερωθεί. Αν ήξερα ό,τι θα είχε γίνει κάτι τέτοιο θα έπαιρνα τα μέτρα μου!

Πάντα φιλικά απλά προσπαθώ να σας εξηγήσω κάποια πράγματα διότι μπορεί και να με αδικήσατε λίγο..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries