Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 27-04-04, 18:53
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Νομίζω ότι λίγο - πολύ, οι περισσότεροι ξεκινάμε έχοντας στο μυαλό το ενυδρείο ως ένα όμορφο διακοσμητικό στοιχείο του σπιτιού μας και με την περιέργεια που μας έλκει προς την πανίδα και τη χλωρίδα που "φανταζόμαστε" ότι υπάρχει στη θάλασσα, στις λίμνες και γενικά σε υδροβιότοπους.
Το κακό είναι ότι (Ι.Μ.Ο.) πολύ λίγοι από τους (ή τις) παραπάνω καταλαβαίνουμε γρήγορα ότι το ενυδρείο δεν είναι ένα βάζο ή ένας πίνακας που το τοποθετούμε εκεί που μας αρέσει και ξεμπερδέψαμε. Άντε το πολύ εαν ψοφάνε (επειδή είναι χαζά) να αγοράζουμε συνέχεια ψάρια(όπως ένας γνωστός μου ο οποίος έχει αγοράσει μέσα σε δύο χρόνια για 200lt περισσότερα από 200 ψάρια) και να ανανεώνουμε το ντεκόρ μας. Δυστυχώς, ακόμα πιο λίγοι (πάλι Ι.Μ.Ο.) διαβάζουμε όσο πρέπει για το εν λόγω hobby.
Για να απαντήσω προσωπικά στις ερωτήσεις του post, ασχολήθηκα μή έχοντας την παραμικρή γνώση για το hobby, αφού πρώτα είχα δει το ενυδρείο του salcon και του paparatsi. Μάλλον μου κίνησε το ενδιαφέρον το άγνωστο που κρύβεται πίσω από τις συνήθειες αλλά και την μυστήρια εμφάνιση των ψαριών. Σίγουρα και το ότι ένα ενυδρείο αποτελεί ένα ωραίο διακοσμητικό στοιχείο στο σπίτι.
Ευτυχώς για τη συνέχεια, σας παραπέμπω στον Βilas, γιατί με περιγράφει σχεδόν ακριβώς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01398 seconds with 11 queries