Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #55  
Παλιά 09-10-05, 17:26
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb test

Κάτι που μου κίνησε την περιέργεια:
Πέτυχα διαβάζοντας πιο παλιά post στο link:http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8069
το εξής:

"Κανω τεστ για νιτριτη με υγρα της sera.
Οταν βαζω 20ml νερο απο το ενυδρειο μου λενε 80mg+
βαζω λοιπον ο ανθρωπος 10+10ml απιονισμενο νερο για να δω το ποσο πανω απο 80 ειναι.Καλα μεχρι εδω?
Εεε λοιπον μετα δειχνει 20mg.
Μετρησα το απιονισμενο και βγαζει 0mg.
Ειναι χαλασμενο το τεστ?Η' ειναι τοοοσο αναξιοπιστο?Τελικα τι να πιστεψω?
Ληγμενο παντως δεν ειναι.
Δεν κανω καποιο λαθος στην χρηση.Τι λεει η εμπειρια σας οσοι απο εσας τα
εχετε δουλεψει?

Απάντηση:
Όχι απαραίτητα. Επειδή κι εγώ της Sera τα τεστ δουλεύω έχω καταλάβει (και το γράφουν και οι οδηγίες νομίζω) πως όταν χτυπάει κόκκινα αμέσως το διάλυμα που μετράς σημαίνει ότι απλά δεν μπορεί να μετρήσει π.χ. με 20ml νερού ενυδρείου και πρέπει να το σπάσεις σε 10+10 ml."
-------------------------------------
Βέβαια λέει για τεστ nitrite,αλλά και το τεστ του ΝΟ3 ίδιες ογηγίες έχει.
Εγώ διαβάζοντας τις οδηγίες, κατάλαβα ότι αμα δείξει κόκκινο, έχω πάνω από 40. Οπότε κάνοντας τη δεύτερη φάση(10+10) για να δώ πόσο πάνω έχω, ότι μου δείξει, το προσθέτω στο 40 της πρώτης φάσης. Δηλαδή αν δείξει πχ 20, έχω 40+20=60
Δεν είναι έτσι?
Δηλαδή αν η δεύτερη φάση με το απεσταγμένο νερό δείξει πχ 20 τι σημαίνει? Εχεις 20 ή 40+20??????
Βέβαια δεν έκανα τη δεύτερη φάση, γιατί εφόσον η πρώτη έδειξε κόκκινο (άρα πάνω από 40), έτσι κι αλλοιώς είναι πάρα πολύ, οπότε ξεκίνησα διαδικασία μείωσης.

Στο post όμως είπαν :"πως όταν χτυπάει κόκκινα αμέσως το διάλυμα που μετράς σημαίνει ότι απλά δεν μπορεί να μετρήσει π.χ. με 20ml νερού ενυδρείου και πρέπει να το σπάσεις σε 10+10 ml."
Κι εμένα κόκκινο αμέσως έδειξε.
Aρα μπορεί να μην έδειξε σωστά το τεστ και να μην έχω υψηλά νιτρικά?
Too good to be true μου φαίνεται βέβαια, αλλά δεν ξέρετε ποοοοοσο θέλω να είναι έτσι.
Θα πάρω απεσταγμένο νερό τη Δευτέρα να δώ βέβαια, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02570 seconds with 11 queries