Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-08-16, 14:47
Konstantinos Z Ο χρήστης Konstantinos Z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2016
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο 55 Λίτρων

Καλησπέρα σε όλους τους χομπίστες
Προφανώς είμαι ένας απ΄τους πολλούς που βρίσκουν μια "γαλήνη" αραχτοί σε έναν καναπέ, ίσως με ένα ποτήρι κρασί στο χέρι η οτιδήποτε άλλο αρέσκεται στον καθένα, παρατηρώντας το ενυδρείο (που μόλις έστησα οπότε μην είστε πολύ -σκληροί- μαζί μου) .. !!

Σε πρώτη φάση οφείλω να ομολογήσω πως, καθότι οι γνώσεις ήταν περιορισμένες και δε συνηθίζω να εναποθέτω την τύχη της συντροφιάς μου (παράλληλα με την εκτίμηση που διαθέτω απέναντι σε όλα τα είδη ζωής) στην γνώμη ενός "εμπόρου" ή υπαλλήλου καταστήματος με ζωάκια κτλ, θέλω σε προσωπικό επίπεδο να ενημερωθώ πρώτα για τις ιδιαιτερότητες και τις συνήθειες, στα είδη που θα φιλοξενήσω αλλά και τις προτιμήσεις .. η έρευνα γίνεται πάντα διεξοδικά προτού καταλήξω με λίγα λόγια ..

Για να μη μακρηγορώ λοιπόν .. είμαι κάτοχος ενυδρείου 55 λίτρων της Tetra με ένα κρεμαστό φίλτρο της Eheim Liberty 200 (κατάλληλο για ενυδρείο έως 200 λίτρα) με 2 σπόγγους μέσα και βιολογικό υλικό , φωτισμό DIY Led ταινία , 2 ταινίες βασικά μια λευκή στα 7 watt και 6500Κ και μια μπλε στα 7 watt αντίστοιχα (απ την έρευνα προέκυπτε πως, φώτιζε καλύτερα στο βυθό).
Επίσης για ψύξη (έχωντας ήδη δοκιμάσει το ανεμιστηράκι του εμπορίου) επινόησα ενα DIY με 3 ανεμιστηράκια των 6 εκατοστών (αθόρυβα) με διάφορες προσθήκες από μαλακό καλώδιο "εδώ κι εκεί" αντικραδασμικά ..
Ρίχνει τη θερμοκρασία του 55λιτρου έως και 5 βαθμούς και είναι οικονομικό... δημιουργία - κατανάλωση

Μέσα στο ενυδρείο .. υπάρχουν:
8 neon tetras
4 red cherry γαρίδες κ
1 κινέζος αλγοφάγος (προσωρινά αυτός , πρόληψη και καθαριότητα) .

Υπάρχουν επίσης 5 διαφορετικά ζωντανά φυτά .. !
1 java moss
1 christmass moss
1 Ricciα (;;; δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για την ονομασία)
1 water sprite (που έκανα 2 μέρη και το έβαλα στις 2 άκρες του ενυδρείου)
1 red ludwigia (μικροσκοπική , ήρθε πιασμένη η ρίζα της στη Riccia)


Αυτά λοιπόν, προσπαθώ να βγάλω καλές φώτο και να τις μικρύνω κάπως για να τις ανεβάσω να με πυροβολήσετε ελεύθερα

3 , 2 , 1 , SHOOT !!! :P
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries