Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 28-04-11, 07:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manty Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Βασίλη, χρόνια πολλά!
Η δεξαμενή βγήκε τελικά 2 επι 3 επι 0.60 βάθος (πόσα λίτρα είναι αυτό.
Η αντλία είναι 4000 λιτρα ανα ώρα, αλλά δουλεύει μόνο όταν πηγαίνω στο εξοχικό..
Οσο για τα φυτά, κυκλοφορώ πλέον με ένα φτυάρι στο αυτοκίνητο και όπου βλέπω βούρκο.., συν το πείραμα με το κολοκάσι που έπεται.
1 φορά την ώρα είναι αρκετή ροή για το συγκεκριμένο σύστημα. Ο λόγος είναι ότι δεν θα υπάρχουν μεγάλα ψάρια και ισχυρή φίλτρανση. Από την άλλη, τα φυτά, οι άλγες και οι μικροοργανισμοί θα δυναμώσουν τον μίνι βιότοπο σου.
Αυτό που θα έλεγα εγώ όμως, είναι ότι θα' πρεπε να παρείχες συνεχόμενη ροή, ακόμα και ενώ απουσιάζεις. Απαιτείται η κίνηση/ροή για την ανταλλαγή των αερίων, λόγω της μεγάλης ποσότητας λάσπης και φυτών που υπάρχουν με αποτέλεσμα να υπάρχουν διάφορες φυσικές ζημώσεις.

Αφού παίρνεις φυτά από διάφορες τοποθεσίες, καλό είναι να έχεις έστω και πρόχειρα μια μικρολιμνούλα γκαραντίνας όπου τα φυτά να παιρνούν εκεί ένα διάστημα 2-3 εβδομάδων, μήπως και μεταφέρεις στην κυρίως δεξαμενή σου τυχόν παράσιτα και επικίνδυνους μικροοργανισμούς, πράγμα που στο παρόν στάδιο απεύχεσαι να συμβεί, γιατί είναι νέο και ευάλωτο κύκλωμα.

Το κολοκάσι, να το δοκιμάσεις και μας λες. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά πιστεύω πως κάνει. Το μόνο που είμαι απόλυτα σίγουρος είναι ότι δεν είναι καθόλου ανθεκτικό προς το κρύο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries