Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-12-09, 09:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Αν και θεωρω με τα πολλα και ασυμβατα ψαρια που εχει ο platy το προβλημα του ΔΕΝ ειναι αυτη τη στιγμη πως θα αναπαραγαγει τους ξιφοφορους αλλα πως θα κρατησει τους γονεις ζωντανους (αλλα και τα αλλα ψαρια) διαβαζοντας την περιγραφη του φιλτατου bokostas μου θυμησε πως κραταγα τα μικρα μολλυ πριν 11-12 χρονια (!!!)

Θελοντας να καταθεσω τη δικη μου εμπειρια ... τοτε ... δεν υπηρχαν ουτε ιντερνετ -η τουλαχιστον εγω ειχα μαυρα μεσανυχτα- μονο κατι φυλλαδια και οι ημυμαθεις εως ασχετοι πετσοπαδες! Ηθελα να δοκιμαζω πραγματα και να αμφισβητω τα παντα ψαχνοντας για κατι καλητερο μεσω των πειραματισμων μια που δεν ειχα αλλες πηγες πληροφορησης ... Φυσικα ... την πληρωναν τα ψαρια που ειχα! Εβαλα λοιπον μια θυληκια μολλυ να γεννησει στη γνωστη γεννηστρα .. γεννησε καμια 20αρια μικρα .. τα μισα τα εβαλα σε ενα πλαστικο ενυδρειακι που ειχα θα ηταν 20λιτρο .. και τα αλλα μισα τα αφησα στη γεννηστρα! (ευτυχως-τυχαια) ειχα 2 φιλτρα στο ενυδρειο και εβαλα και στο πλαστικο ενυδρειακι με ενα θερμοστατη .. τα μωρακια στη γεννηστρα πεθαιναν και ειχαν μεινει λιγα αλλα δεν εμοιαζαν με τα αδερφακια τους τα οποια ειχαν τρομερη αναπτυξη! Απο τοτε καταλαβα τι παει να πει ιδια ηληκια - διαφορετικη αναπτυξη! Μεσω των πειραματων!

Θα προτεινα bokosta-κο να το δοκιμασεις και να συγκρινεις τα ψαρακια γεννηστρας με τα αλλα! Προς Θεου δεν ειμαστε επαγγελματιες αναπαραγωγεις ωστε να εχουμε μεγαλες αξιωσεις και ποσοστα να πλησιαζουν στο 100% αλλα ... για μενα ενα ... ενα και μονο ... χαμενο μικρο ψαρακι ειναι κριμα! Παλια δε μπορουσα να κοιμηθω αν ψοφαγε εστω ενα!! Μεγαλωσα ομως και εξελιχθηκα και εγω ... πια καθε πρωι μετραω τα δισκακια γρηγορα γρηγορα ...Σχεδον παντα βγαινει ενα λιγοτερο! και καθομαι και τα ξαναμετραω με αγωνια!!

Παντα πρεπει να φροντιζουμε για το καλυτερο ... τουλαχιστον εμεις! Στη φυση το ποσοστο που επιβιωνει ειναι σαφως μικροτερο ... αλλα ισως ειμαι πολυ "ρομαντικος" θελοντας να σωσω ακομα και ενα μικρο ψαρακι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01613 seconds with 11 queries