Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-05-20, 08:23
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ροντε είναι όταν το τζαμί περνάει από το μηχάνημα και διορθώνει τις ατέλειες που γίνονται στο κόψιμο...
Σε μικρό πάχος , το τζαμί μπορεί απλώς να τροχιστει (φυσικά ρονταρεται κι αυτό) , με γυαλοχαρτο και να στρώσει , αλλά από 8αρι και πάνω , το κόψιμο που κάνει ο τζαμας δεν έχει λείο αποτέλεσμα και πρέπει να περάσει ρονταρισμα για να γίνει λείο το σημείο που κόπηκε (φυσικά ρονταρεται απ' όλες τις πλευρές)..
Εκτός αυτών , είναι και πιο όμορφο οπτικά.
Κόντρες καλό είναι να βάλεις είτε πας σε 8αρι , είτε σε 10αρι , κάνουν πολύ πιο στιβαρό το ενυδρείο.. την 10ετια θα την βγάλει εύκολα.

Οι κοντρες καλό είναι να μπουν σε Πλαίσιο ή όπως σε βολεύει σε ανοίγματα ή αν δουλέψεις εξωτερικό φίλτρο κλπ.. πες μου τι καπάκι και τι φίλτρο θα χεις κλπ , να σου πω πως θα σε βόλεψει καλύτερα..

Οι κοντρες να είναι 10cm πλάτος (και πάνω) , αναγκαστικά , γιατί κάτω από 10cm , δεν περνάνε στο μηχάνημα για ρονταρισμα.
Θα το κολλησει τζαμας. Αν θα το εκανα μονος μου θα δοκιμαζα σε κατι πολυ μικροτερο για αρχη. Θα βαλω sump. Θα κανω 2 τρυπες (λεω διαμετρου 4 εκατ) οπως μου ειχες πει. Αν βαλω κατω περμμετρικα και πανω μονο καθετες με 10αρια τζαμια θα ειμαι ενταξει λες?Γιατι αυτο που λεει και ο θοδωρης. Θα ειναι δυσκολο να βαλω χερι. Το ενυδρειο θα ειναι ανοιχτο απο πανω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01322 seconds with 11 queries