Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-06-05, 19:36
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Theo: Δεν εχω αμεσα τα links, θα ψαξω και με την πρωτη ευκαιρια θα τα ποσταρω στην βιβλιογραφια. Πειραματα που ειχα κανει στο μικρο ενυδρειο, οπου ειχα μια ΜΗ 150watt, σε σχεση με 185 watt PC, μου εδειξε πως ειχα σχεδον το ιδιο προβλημα θερμοκρασιας. Και στις 2 περιπτωσεις ηθελα η ανεμιστηρες η ψυχτικο, αλλιως ειχα πολυ αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας, το βραδυ(που ηταν κλειστα τα φωτα) με την ημερα. Κοντα 2 βαθμους. Ισως και να ειχα ελαχιστα παραπανω ζεστη με MH, αλλα οχι κατι ιδιαιτερα διαφορετικο. Σχεδον τα ιδια. Το αναφερω ετσι γιατι μερικοι μπορουν να νομιζουν πως με MH θα εχουν ΤΟ προβλημα και ετσι να πανε σε αλλου ειδους φωτισμο. Δεν ειναι ετσι παιδια.

Εως τωρα 2 χειμωνες τους εβγαλα χωρις θερμοστατες, και η θερμοκρασια δεν επεσε ποτε κατω απο τους 26 βαθμους. Λογο της τεχνολογιας τους και τις θερμοκρασιας που εκπεμπουν, οι Τ5-PC σε κλειστα καπακια προκαλουν μεγαλα προβληματα θερμοκρασιας. Π.χ. ο Μανος που μου ειχε πει πως ακομα και το χειμωνα οταν ειχε 2 λαμπες Τ5 (+2 κανονικες φθωρισμου)στο 400αρι reef, το ψυχτικο επερνε συχνα μπροστα! Οταν ειχα 120watt PC, ειχα αισθητα χαμηλωτερη θερμοκρασια απο οτι με 185watt. Εχουν και αυτες ζεστη.


Μmbuna: Σου δινω απο που τις παιρνω και εγω. Κρινε απο τις αναγκες σου και παραγγειλε.
http://www.premiumaquatics.com/Merch...de=Metalhalide
http://store.aquaristic.net/

Να προτιμησεις ηλεκτρονικο ballast και οι λαμπες να ειναι αναλογως τις αναγκες σου και τα ειδη που θα θες να φιλοξενισεις. Λογικα με 2 λαμπες 250 watt η 3 των 150 watt θα εισαι οκ(ΙΜΟ).Αναλογως βλεπεις και κανεις .Τωρα για θερμοκρασιες χρωματος, ειναι καθαρα θεμα επιλογης. Ειναι κατι που σηκωνει πολλες συζητησεις και καθε ενας εχει την γνωμη του. Αλλου πανε καλα αλλα κοραλια, με αλλη θερμοκρασια πανε αλλα ποιο καλα και τελικα με αλλη θερμοκρασια χρωματος εχεις καλυτερο φωτισμο στο ματι. Ειναι θεμα γουστου.

Υστ. Ιδεα. Δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να εβαζες και Τ5 παντως. Με 8 λαμπες θα εισαι πολυ σωστος. Συν οτι μπορεις να παιξεις και ποιο ευκολα με διαφορετικες λαμπες και διαφορετικες θερμοκρασιες χρωματος για ακομα ποιο σωστο φασμα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01665 seconds with 11 queries