Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-02-11, 19:41
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή Ιο

( Είμαι απο κινητο Και θα είναι σύντομος, όσο μπορω)σου αναφέρω τα βήματα που θα εκανα Εγω.

1. Θα κρατούσα Μόνο άνθρακα αντιφωσφορο στο φιλτρο μου και συνθετική βατα(υαλοβαμβακα) πάνω απο αυτα να κρατάει τα detritus.
2.θα κυραριζα το βράχο μου( που απο Ότι βλέπω, όσο μπορω να δω απο το κινητο, Έχεις κάνει Παρα Παρα Πολύ Ωραίο aquascape)για 3 εβδομάδες( κατα προτίμηση εκτός ενυδατική Αλλα δεν πειράζει και έτσι όπως είναι στημένο τώρα μια χαρα).
3. Παράλληλα θα έριχνα τα βάκτηρια της probiο ( για μένα μια απο τις καλύτερες επιλογές)
4. Μετα τις 3 εβδομάδες θα καθάριζα το βράχο "φυσωντας" τον με Ένα κυκλοφοριτακι να φύγουν τα detritus που θα έχουν δημιουργηθεί.θα εκανα μια σκούπα βυθού και Ένα Καλο καθάρισμα στο φιλτρο.
Α. Κατα τη διάρκεια του κουραρισμετος θα Έχεις Κανονικά φωτισμό και θερμοστατη για σταθερή θερμοκρασία. Τότε θα κάνουν και την εμφάνιση τους οι αλγες. Ένας κύκλος φυσιολογικος. Κάθαριζετες τακτικά. Ο κύκλος Μπορεί να κρατήσει ως και 6 Μπορεί και 8 εβδομάδες. Μην βιάζεσαι να της ξεφοτοθεις... Θα φύγουν μόνες τους
Β. Κανε τακτικά μετρήσεις πρέπει να βρεις Πολύ χαμηλά νιτρικα( αν κατάλαβα καλα δεν θα Έχεις οσμοση) φοσφωρικα " Μηδέν" και αμμωνία Μηδέν.
5. Μετα τις 3 εβδομάδες θα εκανα 50% Αλλαγή νερού ενώ κάθε εβδομάδα θα έκανα 10% προσέχοντας το νερο που Βάζω να Εχει σωστές τιμές αλατοτητας και ph( σε πρώτη φάση), και θερμοκρασία μιας και Έχεις μικρο ενυδρειο.
Σημαντικό: μόλις αναπτυχθεί αρκετή αλγη βάζεις τα πρώτα σαλιγκάρια( θα σου έλεγα μην βάλεις αχινους κλπ Μέχρι να καταλήξεις τι θέλεις να βάλεις μέσα στο ενυδρειο)
Υποθέτουμε πως έστρωσε το ενυδρειο.
Αν θέλεις να κανείς κάτι σωστό με τον εξοπλισμό που Έχεις ξεχνάς τα κοραλλια.( συ
-------------------------
(συνέχεια) με το φωτισμό αυτο και τα λίτρα σου θα εκανα τον εξής συνδυασμό.
3-5 σαλαγκαρακια
Ενα αστέρια
2-3 condylactis gigantea
2 lysmata ambionesis
Και Ένα ζευγάρι amphiprion clarkii
Η Ένα ζευγάρι amphiprion frenatus

Σε περίπτωση που θελήσεις να αλλάξεις φωτιστικο υπάρχουν ακόμα περισσότερες επιλογές.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 22-02-11 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01592 seconds with 11 queries