Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-08-10, 13:29
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Θαλασσινή άμμο… μύθος ή αλήθεια?

Επειδή το τοπικό νερό (Φλώρινα) είναι κατάλληλο για δίσκους και εγώ έχω κιχλίδες είπα να δω τι μπορώ να κάνω… Έτσι μάζεψα θαλασσινή άμμο από μια καθαρή παραλία, την κοσκίνισα και είναι όλη διαμετρήματος από 0,2mm έως 0,9mm. Η επόμενη φάση είναι το καλό πλύσιμο και μάλλον θα την βράσω κιόλας.

Το θέμα μου είναι (που μπορεί να έχει ξανασυζητηθεί) ότι διάβασα ότι έχουν αναφερθεί προβλήματα με το πυρίτιο της θαλασσινής άμμου και τη σιλικόνη των ενυδρείων. Δεν βρήκα όμως πουθενά κάποιοι να γράφουν ότι είχαν ή γνώριζαν κάποιον που να είχε όντως πρόβλημα. Από την άλλη και η χαλαζιακή άμμο έχει πυρίτιο… για αυτήν όμως δεν διάβασα να υπάρχει πρόβλημα.

Για αυτό προβληματίζομαι σχετικά με το αν αλληλεπιδρά ή όχι η θαλασσινή άμμο με τη σιλικόνη?


Επίσης διάβασα από ορισμένους ότι τους πέτρωσε μέσα στο ενυδρείο η θαλασσινή άμμο… και παράλληλα βλέπω κάποια πολύ όμορφα ενυδρεία με θαλασσινή άμμο!!! Το πέτρωμα της άμμου συμβαίνει αμέσως… ή με τον καιρό?? Μήπως έτσι που σκάβουν οι κιχλίδες δεν πετρώνει σε ενυδρεία με κιχλίδες? Τι συμβαίνει… παίζει στην άμμο κάτι ρόλο που την κάνει να πετρώνει? Μήπως δεν πρέπει να είναι πολύ ψιλή?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01562 seconds with 11 queries