Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-12-15, 07:45
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Αλγη; Αλγες; Ποιες;

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 100 καθαρά.
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): Φυτεμένο κοινωνικό.
Χρονος λειτουργιας: 4 μήνες απ τη στιγμή που αλλάχτηκε ο βυθός και φυτεύτηκε.
Υποστρωμα και ποιο: Οχι, λευκή χαλαζιακή άμμος μη ασβεστολιθική.
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 30 watt sylvania grolux - 30 watt led strips.
Φωτοπεριοδος: 8 ώρες.
Παροχη CO2: Ναι 2κιλη μπουκάλα στις 90 φυσαλίδες με ανεξάρτητο κυκλοφορητή τύπου ventouri, 10 έως 16ppm κυμαίνεται βάσει του πίνακα PH-KH αφού το ΚΗ μου είναι 4.
Χρηση excel: Οχι.
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: Seachem flourish, seachem nitrogen, DIY K2SO2(Θειϊκό Κάλιο).
Ταμπλετες λιπανσης: Ναι lidl.
Προγραμμα λιπανσης: Γενικό flourish 2ml τη Δευτέρα και από 1ml Τρίτη έως και Σάββατο συνολικά 8ml, seachem nitrogen από 1,5ml κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και diy Θειϊκό Κάλιο 5ml καθημερινά. Λιπάσματα και τροφή δεν μπαίνουν την Κυριακή που αλλάζω νερό.
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): Κάθε Κυριακή 40% με μίξη νερού όσμωσης σε αναλογία 60% βρύση και 40% όσμωση.
Θερμοκρασια: 25.
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10
ΡΟ4: Δεν έχω τεστ.
Fe: Δεν έχω τεστ.
ΡΗ: 6,9 - 7,1.
KH: 4
GH: 6
Φιλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο juwel με κυκλορορητή 600lt/h.
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 13cherry barb, 7 lemon tetra, 5 corydoras aeneus bronze, 1 ramshorn μερικά melanoides turbeculata και κάποια physsa.
Ειδη φυτων: bacopa caroliniana, ludwigia perenis, limnophila sessiflora, sagitaria subulata, hygrophila polysperma, java fern, moss, valisneria και μία ρίζα red moorwood.
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6-7
Περιγραφη αλγης:Εμφανίστηκε πριν μία βδομάδα σ ένα φύλο απ το γρασίδι(sagitaria subulata), τώρα το είδα και στο ξύλο αλλά και στο τζάμι, σαν να φύτρωσαν πράσινα μαλλιά, το παρουσίασε και το κόκκινο φυτό στα φύλα του, σαν χνούδι, επίσης στη java fern στη δεξιά κι όχι στην αριστερή (έχω δύο, ένα σε κάθε πλευρά του ενυδρείου) εμφανίστηκε σαν μαύρο μαλλί, δυσυτυχώς όπως έχω πει οι φωτό δεν είναι κατατοπιστικές, θα τις επισυνάψω αλλά δε νομίζω να βγάλετε άκρη απ αυτό. Να πως πως τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχω αυξήσει την δοσολογία στο flourish, από 4ml που προτείνει η seachem την εβδομάδα, εγώ ρίχνω κοντά στα 7, 2ml κάθε Δευτέρα μετά την Κυριακάτικη αλλαγή του νερού και μετά από 1ml καθημερινώς, τώρα ή αυτό φταίει ή το καινούριο κυκλοφορητάκι που έχω βάλει κάτω αριστερά για τη διάχυση του co2.
Ποτε εμφανιστηκε: Περίπου πριν μία εβδομάδα.
Αλλα σχολια:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151217_173140.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  102,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151217_173241.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  79,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 12 queries