Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 02-02-17, 13:09
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον καταρχιν ζητω την επιεικια σας γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο θαλασσινα. Ανοιγω το ποστ για να ριξω μια πρωτη ματια στα αλατια...... Εχω ενα νανο 30 λιτρων και προσπαθω να δω ανα αξίζει τον κοπο να το κανω θαλασσινο. Προφανως δεν με ενδιαφερουν ψαρια (ισως καμια γαριδα) αλλά θέλω να το κανω ώστε να μάθω 5 πραγματακια ...... Το θέλω όσο πιο low cost γίνεται. Και ερχομαστε στο ερωτημα. Τι χρειαζομαι ? Εκτός απο βράχο που φαντάζομαι ότι θα χρειαστω κανένα κιλό και αραγωνιτη για υπόστρωμα. Φωτιστικό λεντ κανει ? Και αν ναι πόσα βατ? Εχει σημασία ? Και απο εκει και πέρα τι άλλο ? Θα ηθελα τα φώτα σας για όλο τον τεχνικό εξοπλισμό που θα χρειαστώ για να δω τι σημαίνει αυτο οικονομικα. Τέλος το θέμα της συντήρησης. Τι χρειαζεται ? Και τι να υπολογίζω σαν κόστος ?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας
καλώς τον και στα μέρη μας!
θα χρειαστείς¨μια όσμωση και ένα δοχείο προετοιμασιας νερού με ένα μικρο κυκλοφορητή για να σπάει το αλάτι!
ένα μικρο σκιμμερακι εγώ θα έβαζα όπως και αυτ. αναπλήρωση διότι λόγο λίτρων θα έχεις απότομες μεταβολές!
ένα μικρο κυκλοφορητή και σε ένα φιλτρακι να βάλεις λίγο αντιφωσφορο και λίγο ενεργό άνθρακα!
έναν θερμαντήρα,ρεφρακτομετρο,τεστακι της salifert!
το μηνιαίο κόστος συντήρησης υπολόγισε να είναι το αλάτι και ο ενεργός άνθρακας όπως και ο αντιφως που θέλουν ανά ένα μήνα αλλαγή!
καλή συνέχεια,ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 11 queries