Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 20-05-14, 21:48
Αχιλλεας Ο χρήστης Αχιλλεας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε ολους.
Μετά από μακροχρόνια αποχή από το χόμπυ, ο γιός μου με "έπεισε" να ξεκινήσουμε ένα μικρό μονομαχοενυδρείο.

Έχω κάνει λοιπόν κάποια σχέδια, αλλά επειδή λείπω καιρό ήθελα να ρωτήσω 5 πράματα και να ζητήσω τις όποιες προτάσεις σας. Έχουμε και λέμε:

Το ενυδρείο θα είναι 35 λίτρα (30 καθαρά υπολογίζω), διαστάσεων 50χ25χ27 υψος. Νερό βρύσης.

Θα φιλοξενήσει μόνο το μονομάχο και θα είναι φυτεμένο με *εύκολα* φυτά (ανούμπια, καμια κρυπτοκορίνα, κερατόφυλο κλπ), με ψιλό χαλικάκι κάτω και κανένα ξύλο.

Οι ερωτήσεις τώρα:

1) Φίλτρο: ξέρω ότι δε θέλω μεγάλη ροή. Υπάρχει καμιά πρόταση για το τι συγκεκριμένο φιλτράκι να αγοράσω; Βλέπω ότι στο μέγεθος που θέλω δεν είναι μεγάλο το έξοδο οπότε είμαι διατεθημένος να πάρω καινούργιο.

2) Το ενυδρείο δεν έχει καπάκι και θα φτιάξω εγώ δικό μου. Εκεί που προβληματίζομαι είναι στο φωτισμό - θα ήθελα να χρησιμοποιήσω λάμπες LED απ'αυτές που είναι σαν σποτάκια π.χ. http://e-damianakis.gr/index.php?dis...roduct_id=1696
(το βάζω ενδεικτικά για να καταλάβετε τον τύπο λάμπας)
Από βατ νομίζω μπορώ να υπέρ-καλύψω τα τόσα λίγα λίτρα μου - για το φάσμα θα το ψάξω. Θα είναι ΟΚ για φυτά χαμηλών απαιτήσεων;
Θα μου έλυνε τα χέρια γιατί μπορώ να τα βάλω ακόμη και με κλιπ στο καπάκι (το καπάκι θα έχει σίτα για να μην την κάνει ο μονομάχος).

Αυτά προς το παρόν - κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εγω στο δικο μου μονομαχοενυδρειο (24lt καθαρα) εχω ενα eheim pick up 60 και ειναι μια χαρα, δεν κανει θορυβο (εχει και τρια χρονια εγγυηση) και το εχω στο μισο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 11 queries