Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 21-11-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχω δυο αποριες. Πρωτον μια αναγνωριση ψαριου. Δευτερον μια εξηγηση για πρωτεινικο φιλμ.

Παμε στο πρωτο. Ο bloskas μου χαρισε (ευχαριστωωω) το παρακατω....ανκιστρους. Ειναι θηλυκο. Το προβλημα ειναι οτι οκ μου φαινοταν μεγαλο αλλα δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο μεχρι που το μετρησα πριν λιγο, 19,5 cm. :S ειναι δυνατον ναναι τοσο μεγαλο ανκιστρους???

Το δευτερο. Μεχρι τωρα ειχα αυτο το ανκιστρους και εναν ακομα αρσενικο σε νορμαλ μεγεθος, 11-12cm. Πως γινεται να ταιζω μια ταμπλετα το πολυ την ημερα...να τοχω γυρισει σε λαχανικα(αρα χαμηλη πρωτεινη), 1-2 φορες τη βδομαδα ταμπλετα για αλλαγη και παρολαυτα, ακομα και μετα την αλλαγη νερου να μην εχει φυγει ενα λεπτο πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια???
Το ενα spray bar (του JBL) αναταρασει την επιφανεια, και το αλλο εχει το co2 οποτε ειναι γυρισμενο 45 μοιρες προς τα κατω. Και τα δυο ρουφανε απτη μια πλευρα, και τα spray bar ειναι το ενα κατω απτο αλλο. Λεω να αντιστρεψω το JBL και να το βαλω απτην αλλη, αντικρυστα. Και παλι το eheim δεν μπορω να το βαλω να αναταρασει γιατι εχω το co2 συνδεδεμενο. Εκτος αν μου πειτε να το βγαλω και να κανω αλλο τροπο διαχυσης, το σκεφτομαι και λογω του οτι περναει το co2 απτις αποικιες βακτηριδιων και δεν ειναι και το καλυτερο. Λογω μηκους το JBL ναι μεν αναταρασει την επιφανεια, και εκει που κανει αναταραξη δεν μαζευεται πρωτεινικο φιλμ, αλλα δεν γινεται να φτασει μεχρι την αλλη ακρη του ενυδρειου, 1,5 μετρο μακρια, αυτο ελειπε. Αν το βγαλω λιγο πιο εξω καλυτερευει η κατασταση, (αναταρασει σχεδον την μιση και βαλε επιφανεια, ενω πριν το 1/4) αλλα παρακανει θορυβο. Δεν με πολυενοχλει το φιλμ, και τα ψαρια δεν ανεβαινουν πλεον στην επιφανεια για οξυγονο, πριν το εκανε μονο το θηλυκο που και που οταν δεν ταχα να αναταρασουν πολυ την επιφανεια.

Οποτε με φιλτρα δεν νομιζω να μπορω να κανω κατι. Το θεμα ειναι οτι αν τωρα μαζευει φιλμ....οταν βαλω τα υπολοιπα ψαρια μεσα....ΤΙ θα γινει? Τι προτεινειτε?


Και η φωτος, επευκαιριας και μια νυχτερινη απτο ενυδρειο χτεσινη.




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries