Θέμα: Danio Margaritatus
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 21-10-16, 00:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικώς η wendtii Brown είναι ιδιοτροπη ποικιλία.. Είχα μια στο 125μου στη φάση που ήταν φυτεμένο και είχε γίνει μια τεράστια πυκνή μπάλα.. Όταν είναι λίγα τα φυλαρακια δεν μ αρέσει ιδιαίτερα.. Επίσης να ξέρεις κάνει πυκνά ριζιδια με ότι αυτό συνεπάγεται (εάν δε το έχεις ανακαλύψει ακόμα!) εγώ θα τις έβαζα στο κέντρο και προς τα μπρος λίγο ίσως!

Στάλθηκε από το ZTE Blade A450 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι η ρίζα της είναι τεράστια όντως..θα δω πως θα πάνε τα υπόλοιπα φυτά με το ύψος ,θα κοιτάξω και σε καταστήματα τι υπάρχει και αν είναι θα κάνω κάποιες αλλαγές..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σημαίνει ότι... ας κάνουμε ότι ΔΕΝ το βλέπουμε;
ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... αυτή η σελίδα που βρήκα είναι δική σου και γράφεις κάτι για 40 λίτρα... σωστά;

http://rasboragalaxy.blogspot.gr/p/blog-page_13.html

Ρίξε μια ματιά όμως κι εδώ...

http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

και δώσε λίγη προσοχή σε αυτό...

Despite its small size we wouldn’t keep a group of these in anything with base dimensions measuring less than 45 ∗ 30 cm due to the sometimes combative behaviour of dominant males (see ‘Behaviour and Compatibility).

κι αυτό...

Buy as many as possible, ideally 20 or more, as when larger numbers are present the aggression is spread between individuals plus the fish are bolder, more often-seen, and exhibit better colouration.

Αφού διαθέτεις 25 λίτρα... βάλε κάτι που να ΜΗΝ έχει τέτοιες απαιτήσεις...
πχ. για γαρίδες... μια χαρά το βρίσκω.-
Ναι σωστά,το μπλογκ είναι δικό μου ...όπως και τα ψάρια τα έχω (με αναπαραγωγές) περίπου 2 χρόνια...δεν γνωρίζω αν είναι γονείς ή παιδιά...αρχικά ήταν σε 60 λίτρο το οποίο έφυγε και παρά λίγο να φύγουν και τα ψάρια ...ήρθε στα χέρια μου αυτό το 25 αρι κι εκεί που έλεγα να το ξεστησω και να μείνω με ένα είπα να το προσπαθήσω ξανά..
Οι διαστάσεις του είναι 47 επί 28 ,στα λιτρα ναι έχεις δίκιο δεν είναι 40 και άνω ούτε 60αρι και δεν κάνω πως δεν βλέπω ...ξέρω πολύ καλά και τι γράφω και τι έχω στα χέρια μου...Αν με ρωτούσες τι θα ήθελα θα σου έλεγα το 125αρι μου γεμάτο με cpd...ΑΛΛΑ βρες μου εσυ αυτά τα ψάρια σε νορμαλ τιμή και άψογη κατάσταση (χωρίς ρουφηγμένες κοιλιές) ..δεν έστησα ένα ενυδρείο από την αρχή και από επιλογή τα έβαλα...
Επθσης αν τελικά βγάλω τα ψάρια από το ενυδρείο θα φύγει και το ενυδρείο
Δεν έχω σκοπό να βαλω ένα είδος πχ γαρίδες απλά για να το βαλω...προτιμώ να τα δώσω κι αν και όποτε τα καταφέρω να πάρω κάτι μεγαλύτερο γι αυτά κ μόνο ή να κάνω το 125 μόνο για αύτα..
Αυτά ...με κάθε φιλική διάθεση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 21-10-16 στις 00:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01838 seconds with 11 queries