Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 07-05-10, 21:13
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abou Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα ενυδρειο περιπου 35 λιτρον (αν δεν κανω λαθος) εχω και αλλα ψαρακια μεσα. 3 χρυσοψαρα(κονκολεζους ετσι με ειπαν) 3 γκαπι (1 αρσενικο και 2 θυλικα) και εναν μικρο πλακοστομο. το ενυδριο το εχω εδω και ενα χρονο περιπου και δεν ειχα προβλιμα με κανενα ψαρακι απο τιν αρχη...κανω αλλαγη καθε μια βδομαδα το 40% του νερου γιατι θολονει και δεν ξερω γιατι? βαζω και αντιχλοριο αλλα και βακτιρια πριν βαλλο το νερο μεσα στο ενυδριο μου. αλλα ποτε το νερο δεν κρατιετε καθαρο πανο απο βδομαδα
Καλησπερα και καλως ηρθες! Μην τρομαξεις με αυτα που θα διαβασεις...
Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια κρυου νερου και ως εκ τουτου δεν ταιριαζουν με τροπικα ψαρια, οπως τα υπολοιπα που εχεις. Επισης θελουν τουλαχιστον 40 λιτρα το καθενα, αρα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο γι' αυτα. Γενικα η συνθεση των ψαριων σου ειναι λαθος..Το καθε ψαρι εχει διαφορετικες απαιτησεις οσον αφορα τις τιμες του νερου. Διαβασε στο φορουμ οσο περισσοτερο μπορεις, ειδικα τα υπομνηματα για τους αρχαριους. Δεν ξερω αν μπορεις να σωσεις τον μονομαχο σου, αλλα αν φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο θα ελαχιστοποιησεις τις πιθανοτητες μελλοντικων απωλειων!!!
Αυτα απο μενα και καλη συνεχεια!!!
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries