Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-11-20, 22:22
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων

Αφου εκανες σημερα παραγγελία λογικα θα στη στειλουν Δευτερα οποτε ισως αξιζει να κανεις αλλαγες. Πλεον ακομα και στη Θεσσα να μενεις μη νομίζεις οτι βρίσκεις φυτα στα μαγαζιά ευκολα. Απο το ίντερνετ μπορεις να βρεις τα παντα. Σε σκετη αμμο δε θα βρουν θρεπτικά γα φυτα σου. Θα δεις και εσυ οτι κάποια στιγμή θα βαρεθεις και θα πας σε αλλαγη βυθού. Στο λεω γιατι το λαθος το έκανα εγω και πολλοί όταν ξεκινουσαμε. Ηταν μοδα απλο χαλικι ή αμμο αλλα πλεον ειναι γενικα αποδεκτό οτι κανει μεγάλη διαφορά ο βυθος να δινει θρεπτικά στις ρίζες.

Εαν δεν θες να ξοδευτεις , βαλε στον πατο 1 δαχτυλο φυτοχωμα κοσκινισμενο για να αφαιρέσεις τα ξυλαρακια και ξενα σωματα και απο πανω βαλε τρια με τέσσερα δαχτυλα αμμο. Αυτο εχω κανει στα δυο ενυδρεια μου.

Αντι για marsilea εαν θες χαλακι παρε Sagittaria subulata.


Τα θρεπτικα ναι θα τελειωσουν, οπως και εχει θα χρειαστεις λιπασμα απλα το χωμα εχει τη δνατοτητα σε αντιθεση με την αμμο εχει τη δυνατοτητα σα σφουγγαρι να δεσμευει τα θρεπτικα και να τα δινει στις ριζες.


Η βιολογια σου δεν ειναι στο νερο. Γι αυτο κανουμε και αλλαγες μεγαλες πχ 50 % και δεν υπαρχει θεμα διοτι η βιολογια ειναι σε ολες τις επιφανειες.
Οκ θα το κανω.
Εχω φυτοχωμα που περίσσεψε, κάνει ή θέλει από καινούργια συσκευασία;;;

Μόλις ρίξω το ένα δάχτυλο φυτοχωμα που λες αμέσως θα βάλω άμμο από πάνω και αμέσως θα γεμίσω με νερό το ενυδρείο;;
-------------------------

Τελικά εχω δυο φυτοχωματα σε κλειστή συσκευασία.
το ένα λέει με τύρφη και κομπόστ και το άλλο δεν έχει λεπτομέρειες.
Ποιο να προτιμήσω ;;;
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη batman_gardiki : 28-11-20 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries