Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 11-02-15, 11:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Γιάννη, πολύ ωραία και εξυπηρετική η κατασκευή σου.
Την αντλία την 12βολτη θα την έχεις σε βαρέλι δηλαδή , και το βαρέλι θα είναι μόνιμα γεμάτο , σωστά ;
Και μία συμβουλή (επειδή δεν το βλέπω στις φωτογραφίες), το λάστιχο που θα ρίχνει νερό στο σαμπ να είναι όσο πιο ψηλά μπορείς και να μην ακουμπήσει ποτέ το νερό, και το τμήμα του σωλήνα που είναι μέσα στο βαρέλι να είναι πιο μεγάλο από το τμήμα που είναι έξω από το βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά δηλαδή.
Και οι λόγοι είναι οι εξής , αν το ύψος του νερού στο σαμπ ανέβει πιο ψηλά από το ύψος του νερού στο βαρέλι και η σωλήνα που πάει στο σαμπ είναι μέσα στο νερό, τότε θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και το νερό από το σαμπ θα γυρίσει στο βαρέλι μέχρι οι 2 επιφάνειες να έρθουν στο ίδιο ύψος, τότε βέβαια θα ενεργοποιηθούν τα φλοτεράκια και η αντλία θα ξαναστείλει το νερό από το βαρέλι στο σαμπ και αυτό θα γίνεται συνέχεια.
Αν τώρα το τμήμα του σωλήνα που πάει στο σαμπ , είναι πιο μακρύ από το τμήμα που είναι μέσα στο βαρέλι, σε υψομετρική διαφορά πάλι, και η άκρη του σωλήνα είναι πιο χαμηλά από την επιφάνεια του νερού στο βαρέλι, τότε όταν σταματήσει η αντλία να στέλνει νερό, πάλι θα λειτουργήσει σαν σιφόνι και θα στέλνει το νερό στο σαμπ μέχρι οι 2 αυτές επιφάνειες έρθουν στην ίδια ευθεία με αποτέλεσμα να σου πλημυρίσει το σαμπ. Για αυτό κάνε τις ανάλογες δοκιμές και ειδικά με το βαρέλι τέρμα γεμάτο για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.
Και πάλι μπράβο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βαση εγινε με πλεξιγκλας, οχι δεν την εκανα μονος μου δυστυχως, δεν ξερω να το δουλευω αυτο το υλικο, πηγα σε ενα μαγαζακι στη Θεμιστοκλεους και ζητησα απο το παιδι εκεινο να μου τη κανει με κατι ρεταλια που ειχε. μου την εκανε και στο τελος μου ζητησε 5 ευρω. αν το ηξερα δεν θα το εκανα καν, δεν το περιμενα τοσο ακριβο. θα εκανα αλλη πατεντα. δεν πειραζει ομως, παρολο που εδωσα τοσο, με εχει βολεψει παρα πολυ φαινεται και εργοστασιακο και καθεται καλα στο sump
Στο επόμενο έλα να σου φτιάξω ένα, όλο και κάποιο ρετάλι θα βρώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-02-15 στις 11:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries