Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 26-09-14, 21:02
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Μέχρι τώρα έχω στα χέρια μου αυτά, μαζί με έναν 60λιτρο κύβο (38Χ38Χ43):

1. Skimmer Deltec MCE 300 (μεταχειρισμένο)
2. 5 κιλά αραγωνίτη νεκρό (ίσως χρειαστώ κι άλλο)
3. Εχω βρει από συγχομπίστα 7 κιλά ζωντανό βράχο - περιμενει
4. Φωτιστικό http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reeflight στα 36 watt οι λάμπες
5. Ρεφρακτόμετρο
6. Υγρά τεστ API για pH, αμμωνία, νιτρώδη & νιτρικά
7. Περιμενω υγρά τεστ της salifert για KH, άνθρακα, φωσφόρο
8. Αντιφωσφόρο και άνθρακα από water waves
9. AO με μεμβράνη 50 GPD & Flush kit
10. Θερμαντήρα 75 watt
11. Βαρελι τροφίμων 30 λίτρα
12. Εξωτερικό φίλτρο eheim
13. Κολλα DD
14. Τροφές από Ocean, την formula 1 & 2
15. Jebao WP-10 4000L Wave Maker
16. Κινέζικο κυκλοφορητή για να σπαω το αλατι
17. 50watt θερμαντηρα για το βαρελι


Πως ξεκινάω ρε σεις θαλασσινοί???????????????

Ερωτήσεις extra
1. Επειδη το manual του deltec ειναι για πέταμα, ποιος μπορεί να πει 1-2 πραγματα για το σκιμερ, μπας και καταλαβω τι το κανω και πως το χρησιμοποιω
2. Ανθρακα & αντιφωσφόρο μπορώ να βαλω σε διχτάκι στο εξωτερικό φίλτρο? Τι ποσότητα & κάθε πόσο? Σφουγγάρι & υαλοβαμβακα τα κραταω?
3. Για τον φωτισμό άλλοι λενε ότι δεν θα μου φτάσει, αλλοι ότι μπορώ να βάλω μεχρι μαλακά κοραλια. Επειδη δεν σκοπευω να δωσω 150 ευρω για λαμπες, καμια ιδεα παιζει?

Αντε βάλτε ενα χεράκι, γιατί θέλω να ξεκινήσω σύντομα!!!

(Ααααααααα...ΚΛΕΟ, χίλια ευχαριστώ)
1.To skimmer χρησιμοποιειτε για να αφαιρει τα θρεπτικα στοιχεια απο το νερο.Μολις λοιπον γεμισεις το ενυδρειο και βαλεις βραχο αραγωνιτη το στηνεις,το γεμιζεις με νερο απο το ενυδρειο,του κανεις εξαερωση και το βαζεις να δουλευει.καθε 2-4 μερες θελει αδειασμα το ποτηρακι απο την μπιχλα που θα μαζευει.2.Ανθρακα και αντιφωσφορο τα βαζεις σε διχτακια μεσα στο εξωτερικο φιλτρο.Για την δοσολογια σε χυμα υλικα δεν ξερω τι παιζει.Εγω χρησιμοποιω ανθρακα και αντιφωσφορο απο εταιριες και πανω στην συσκευασια γραφουν την αναλογια.3.Ο φωτισμος σου οντως φθανει μονο για ******.Εγω για να γλιτωσω να δωσω πολλα για φωτισμο εφτιαξα φωτιστικο λεντ diy με hybrid led οπως αυτα http://www.ebay.com/itm/1x-10W-Actin...item3cd780818e .Με 4-5 τετοια,μια ψυκτρα για λεντ και ανεμιστηρακια υπολογιστη θα εχεις πολυ καλο φωτισμο και για σκληρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries