Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 28-10-17, 09:24   #1
Guppy από τον τόπο σου
Alexmat
Junior Member
Εγγραφή: 17-10-2017
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Alexmat Ο χρήστης Alexmat δεν είναι συνδεδεμένος 28-10-17, 09:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλες και όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους της παρέας σχετικά με κάποια θέματα που με απασχολούν. Είμαι πολύ νέος στο χώρο, ασχολούμαι περίπου έξι μήνες με guppy. Προσπαθώντας να βρω την άκρη του νήματος ανάμεσα στις παπάτζες που ακούω στα pet shop και τις συγκεχυμένες πληροφορίες που αντλώ από το Ίντερνετ, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα περισσότερα ψαράκια που πωλούνται στα pet shop έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου, έχοντας ταλαιπωρηθεί από ταξίδια και φάρμακα και έχοντας ντοπαριστεί για να φαίνονται υγιή, προκειμένου να με προσελκύσουν σαν πελάτη. Ποια είναι η άποψή σας ρε παιδιά;
Τις προάλλες, κάνοντας μια βόλτα στα τοπικά καταστήματα, είδα στο ένα τα ψάρια να είναι σε καραντίνα, λόγω πολλών απωλειών,ενώ στο άλλο να είναι αφύσικα ομοιόμορφα και νωθρά και προβληματίστηκα. Μήπως επιλέγοντας κάποιο ψαράκι από αυτά ενισχύω αυτή την κατάσταση που στο κάτω κάτω είναι επιζήμια για τα ψάρια και δυσάρεστη για μένα;
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κατάστημα το οποίο να διαθέτει ψαράκια από γέννες από εδώ, όχι από την άλλη άκρη του κόσμου;
Μου κάνει εντύπωση ρε παιδιά, γιατί διάβασα ότι τα ζωοτόκα και ειδικά τα γκάπυ με τις κατάλληλες συνθήκες αναπαράγονται σαν τρελά και αναρωτιέμαι πού καταλήγουν αυτά τα ψαράκια.
Υποθέτω ότι πολλά από αυτά δεν θα έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, πράγμα που εμένα δεν με απασχολεί, θεωρώντας ότι πιο σημαντικό είναι να είναι υγιή.
Αν έχει κάποιος φίλος κάποια πρόταση, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Στο εξηντάλιτρο ενυδρείο μας έχουμε τρία μικρόσωμα αρσενικά, χωρίς ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (μάλιστα ο ένας έχει και χαρακτηριστικά που θυμίζουν το rainbow fish- μάλλον από τους μακρινούς προγόνους του) και είναι πανέξυπνα και ζωηρότατα (όχι επειδή είναι δικά μας)!
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Εμφανίσεις: 2341
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02011 seconds with 12 queries