Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 12-11-13, 17:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyro55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρίο 20ltr το οποίο έχει 2 χρυσόψαρα και ένα φυτό. Τα είχα πάρει από παζάρι, οπότε άγνωστη προέλευση. Πήρα και το ενυδρείο χωρίς να ξέρω. Είχα και θέμα με το ένα, είχε ξεκινήσει να μαυρίζει, πήρα θεραπεία τον είχα βάλει μόνο του και τίποτα, και μετά από 15 μέρες που δεν άλλαζα νερό έφυγαν οι μαυρίλες και τώρα είναι μια χαρά. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι το ένα συνέχεια χτυπάει το άλλο στην κοιλιά. Εκτός από μεγαλύτερο ενυδρείο είναι κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?
Καλησπερα
Η απάντηση είναι "οχι και πολλά"
Πάρε ένα μεγάλο κουτί απ το ΙΚΕΑ, βρες μπόλι για το φίλτρο, κάνε μετρήσεις στο νερό σου και σιγά σιγά θα φτιάξει το πράγμα
Αλλαγή νερού με αντιχλώριο σε θερμοκρασία δωματιου και σταθερές ρουτίνες σε κάθε τι

Η μικρή εμπειρία μου λεει πως :
1. Το ψάρι που "επιτιθεται" θέλει να ζευγαρώσει ή
2. Το άλλο ψάρι - αυτο που δέχεται την "επιθεση" - ειναι άρρωστο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spyro55 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα όσον αφορά για το φίλτρο, έχει βαμβάκι μεσα στο καπάκι και έξω από το νερό και θήκη για άνθρακα που του έχω. Το νερό είναι πολύ καθαρό αλλά το ένα παρενοχλεί το άλλο
1. Ο άνθρακας δεν προσφέρει κάτι. Το βγάζεις.Το φίλτρο χρειάζεται βιολογικό υλικό - Κάνε μια αναζήτηση να δεις τις επιλογές σου - Εφόσον πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς για σωστό φίλτρο αναλογα με τα λιτρα που θα επιλέξεις
2. Η καθαρότητα του νερού χωρίς μετρήσεις, δεν σημαίνει και πάρα πολλά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 12-11-13 στις 17:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries