Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 08-12-08, 22:45
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Προσωπικά πιστεύω ότι αν προσέξεις την βάση (να είναι γερή κατασκευή) και προβείς στη απαραίτητες ενέργειες για την προσθήκη πετρών, βάζοντας χοντρό φελιζόλ daw σε όλο τον πάτο του ενυδρείου και στηρίζοντας καλά τις πέτρες.

Βέβαια είναι δεδομένο ότι με βάρος γύρω στον 1 τόνο (χωρίς την διακόσμηση), το μέρος που θα μπει πρέπει να είναι "σίγουρο" (κοντά ή πάνω σε κολώνες κλπ).

Τα 100 κιλά πέτρες σε 750 λίτρα είναι τίποτα. Σκέψου ότι εγώ σε 180 λίτρα (1 μέτρο μήκος) έχω περίπου 50 κιλά πέτρες και υπάρχει και χώρος για κολύμπι.

Όσον αφορά για την επιλογή ψαριών έχω να προτείνω τα εξής:
1. Βιότοπος Τανκανίκα με Φροντόζες
2. Βιοποικιλότοπος Τανγκανίκα με αρκετά μικρότερα είδη (κελυφόψαρα και πετρόψαρα) τα οποία ορίζουν κάποια συγκεκριμένη ακτίνα δράσης και κινούνται γύρω απο εκεί χωρίς να παρεμβάλουν στον χώρο των άλλων ειδών. Με σωστό aquascaping θα νομίζεις ότι έχεις 3-4 ενυδρεία σε 1. (Βέβαια αυτό θέλει διάβασμα για τον συνδυασμό των ειδών και την δημιουργία του aquascaping).
3. "Ξερός" βιότοπος black water Ν. Αμερικής (Πολλά ξύλα, χωρίς φυτά, black water και χαμηλός φωτισμός) με επιλογή κάποιου αντίστοιχου είδους ψαριών (Δίσκους, Red Bellied Piranhas, σκαλάρια κλπ).

Προσωπικά εγώ θα έκανα το 2ο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries