Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-01-14, 21:00
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Diy ενυδρείο 120*50*50

Καλησπέρα, πηγαίνω για αναβάθμιση σε λίτρα και σκέφτομαι για diy κατασκευή ενυδρείου (πρώτη απόπειρα να κολλήσω ενυδρείο) με διαστάσεις 120*50*50 με φίλτρο στο πλαι, τύπου sump. Ουσιαστικά το μήκος του ενυδρείου θα είναι 110+10cm του φίλτρου.
Λαμβάνοντας υπόψη το μήκος χωρίς φίλτρο και ότι το ύψος του νερού θα είναι 40 cm, υπολογίζω ότι ο όγκος του νερού θα είναι καθαρά γύρω στα 200 λίτρα.

Έχω διαβάσει πολλά παλιότερα θέματα, αλλά επειδή κάθε κατασκευή έχει τις ιδιαιτερότητές της, έχω κάποιες απορίες/παρατηρήσεις που θα θελα να συζητήσουμε..

1) Επειδή θα είναι ανοιχτό και σε στυλ riparium θα προτιμούσα να μη βάλω πάνω κόντρες. Ή έστω να βάλω μια στη μέση στα 55 cm, δεδομένου ότι το επιπλέον τζάμι για το φίλτρο θα εξασφαλίσει μια επιπλέον σταθερότητα.
Σκεφτόμουν για 8αρι τζάμι..μήπως και με 6αρι είμαι καλυμμένος?

2) Κάτω κόντρες φυσικά θα βάλω..το μήκος της μπροστά και της πίσω θα είναι 110 cm..Σωστά?

3) Ο σωλήνας που θα οδηγεί το νερό από το φίλτρο ξανά στο ενυδρείο σκέφτομαι να είναι εξωτερικός, ώστε να μην ενοχλεί είτε οπτικά είτε στη διαμόρφωση του aquascape.

4) Σκέφτομαι το εσωτερικό τζάμι του φίλτρου να είναι φιμέ.

Αυτά για αρχή, ίσως κάποια είναι χιλιοειπωμένα, αλλά θάλω να είμαι 100% σίγουρος ότι ξεκινάω σωστά (τουλάχιστον θεωρητικά, το πρακτικό είναι άλλο θέμα ).
Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις των εμπειρότερων..
Ευχαριστώ!
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 11 queries