Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 06-05-11, 17:32
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάλογα με το τι θες να τις κάνεις..

Είναι non selective filter feeders που σημαίνει τρώνε τα πάντα.

Αλλά όπως όλες οι ζωντανές τροφές, είναι ότι τρώνε.

Αν τρώνε καλής ποιότητας φαί, θα είναι και οι ίδιες καλής ποιότητας φαί.
Και το ανάποδο βέβαια.

Κάπου έχω γράψει εδώ πως αλλάζει το ποσοστό πρωτείνης με λίπος όσο μεγαλώνουν, αν κάνεις ένα γρήγορα ψάξιμο θα το βρεις. Δηλαδή, δεν είναι τόσο θρεπτικές σα μεγάλες όσο είναι σα μικρές.

Υπάρχουν τροφές που τις ενισχύουν λίγο ως μεγάλες, δηλαδή ταίζεις με τέτοιες 10-12 ώρες πριν τις δώσεις στα ψάρια.

Αυτή που χρησιμοποιώ τώρα εγώ είναι αυτή: http://brightwellaquatics.com/products/aminomega.php


Η πιο φθηνή τροφή που μπορείς να δώσεις για να τις μεγαλώσεις και που έχει δουλέψει σε εμένα (ποτέ δεν κατάφερα να τις μαγαλώσω με κρόκο αυγού, σόδα κτλ) είναι η σκόνη σπιρουλίνας. Και είναι και πολύ καλή τροφή για τα ψάρια. 2-3 € το μήνα κόστος. Βγάζει η Sera μια σκόνη σπιρουλίνας που είναι για νεογέννητα ψαράκια. Αυτή, κάνει.

Η πιο καλή τροφή που μπορείς να τους δώσεις είναι ζωντανό φυτοπλακλτόν (τρώνε 30-40€ το μήνα ) .Το βρίσκεις από site εξωτερικού που ασχολούνται με reef ενυδρεία.
-------------------------


Στους 25 C βαθμούς θέλουν 36 ώρες.

Πόσο έκανε σε εσένα;
τις ειχα βαλει Κυριακη μεσημερι. Δευτερα μεσημερι μετα απο 24ωρες δεν ειχαν βγει απο οτι καταφερα να δω. Τριτη 12:00 σταματησα την αεροπετρα και ειχαν βγει. Τωρα μπορει να ειχα εκκολαψη και πιο πριν.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries