Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 17-12-10, 11:41
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ μου Aquaman, το ότι έχουμε κατοικίδια και το πώς κάποια είδη ζώων, πτηνών ή ψαριών έφτασαν να καταλήξουν να ζουν μαζί μας είναι μια άλλη πάρα πολύ μεγάλη κουβέντα... Αν την παρακαμψουμε καταλήγουμε στο γεγονος οτι κάποιοι από εμάς εχουμε επιλεξει να συμβι'ωσουμε με ένα κατοικίδιο το οποίο εξαρταται αποκλειστικά από εμας. Φροντίζουμε λοιπόν να του εξασφαλίσουμε τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης και να του παρέχουμε οσα χρειάζεται. Όταν αυτό αρρωστησει και δεν επιδέχεται θεραπεία, αναρωτιεμαι αν έχουμε το δικαίωμα να αποφασίσουμε τον χρονο και τον τροπο που θα πεθάνει... Το ότι φροντίζω ένα ζώο με κάνει απόλυτα κυρίαρχο στο θάνατό του;;;;; και τελικά, όσοι επιλεγουν την ευθανασια - για μένα ακυρη παντελώς λέξη - μήπως το κάνουν επειδή οι ίδιοι δεν μπορούν να βλέπουν το ζωο τους να υποφέρει;;;

Φιλικά
Χρύσα
Κι εγώ αναρωτιέμαι για το τι είναι το "σωστό". Αλλά είσαι de facto υπεύθυνος/η για τη ζωή του ζώου, και για την ποιότητά της. Όσο για το αν έχουμε "δικαίωμα" να αποφασίσουμε για το αν θα γίνει ευθανασία, εγώ λέω ότι η λέξη "δικαίωμα" είναι παραπλανητική στη συζήτηση. Νομικά έχεις δικαίωμα βεβαίως. Ηθικά ορισμένοι μπορεί να το θεωρήσουν όχι δικαίωμα αλλά υποχρέωσή τους να τερματίσουν τον πόνο του ζώου. Δεν το κάνουν γιατί "δεν μπορούν" να βλέπουν και να ζουν με τον πόνο του, αλλά γιατί όταν η ζωή του πλησιάζει με βεβαιότητα στο τέλος της, δε βλέπουν το λόγο το τέλος αυτό να είναι γεμάτο πόνο - για το ζώο, όχι για αυτούς.
Καλώς ή κακώς είναι μια απόφαση που μπορεί να χρειαστεί να πάρουν όσοι έχουν κατοικίδιο - μερικοί διαλέγουν τον ένα δρόμο, άλλοι τον άλλο. Μακάρι να μπορούσαν να μιλήσουν τα ζώα, και να μας έλεγαν τι θέλουν. Εγώ δεν έχω κατοικίδιο αυτή τη στιγμή, αλλά θα έκανα ότι θα ήθελα και για τον εαυτό μου. Υποθέτω ότι οι περισσότεροι έτσι αποφασίζουμε, και δε βλέπω πρόβλημα σε αυτό. Εκ των πραγμάτων όμως, είσαι κυρίαρχος στη ζωή και το θάνατο του ζώου σου. Αυτό είναι απλά γεγονός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01623 seconds with 11 queries