Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 24-10-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

11. Do you use additives to condition the water (antichlorine, Indian almond leaves etc)?
Χρησιμοποιείς πρόσθετα για να ετοιμάσεις το νερό (αντιχλώριο, φύλλα ινδικής αμυγδαλιάς κλπ);

My water is aged for 24h, aereated and heated in a 100 Liter watertank. I always do add a bit of aquasafe when I refill this tank. This way I always have water available for water changes. I do use banana leaves with my jarred fish and indian almond leaves in my breeding tanks.


Αφήνω το νερό να «παλιώσει» για 24 ώρες, να αεριστεί και να θερμανθεί σε ένα ενυδρείο 100 λίτρων. Πάντα προσθέτω λίγο aquasafe όταν ξαναγεμίζω το ενυδρείο αυτό. Έτσι έχω πάντα νερό διαθέσιμο για αλλαγές. Χρησιμοποιώ φύλλα μπανανιάς στα αρσενικά που έχω ξεχωρίσει και φύλλα ινδικής αμυγδαλιάς στα ενυδρεία αναπαραγωγής μου.



12. We know that Bettas have their own personality that varies between individuals, but what other fish and invertebrates you think would possibly make good “roommates” for a Betta?
Γνωρίζουμε ότι τα Bettas έχουν έντονη προσωπικότητα που διαφέρει ανάμεσα στα άτομα, αλλά ποια άλλα ψάρια και ασπόνδυλα θα μπορούσαν να είναι καλοί συγκάτοικοι για έναν μονομάχο;

At the moment I personally do not keep other fish with my Bettas but in the past I had good experiences with Corydoras and
Ancistrus species.

Αυτή τη στιγμή δεν διατηρώ άλλα ψάρια μαζί με τους μονομάχους μου, αλλά στο παρελθόν είχα καλές εμπειρίες με είδη Corydoras και Ancistrus.



13. Can small “harems” of female Bettas be kept with a single male or is it too risky?
Μπορούν μικρά «χαρέμια» θηλυκών να ζουν στο ίδιο ενυδρείο με ένα άρσενικό ή είναι επικίνδυνο;

As for showbettas this does not have my preference. Especially the longfinned fish are prone to damage to the finnage and more susceptible to finrot. When choosing this option one should make sure the tank is big enough with enough places to hide for the females.

Στην περίπτωση των μονομάχων επίδειξης δεν το προτιμώ. Ειδικά οι μονομάχοι με μακριά πτερύγια παθαίνουν εύκολα ζημιές στα πτερύγιά τους και είναι πιο ευαίσθητοι στο finrot. Όταν κάποιος κάνει αυτή την επιλογή, θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και με αρκετές κρυψώνες για τα θηλυκα.

14. What should Betta owners be careful of or avoid doing when keeping Bettas and which should be their first reaction when illness strikes the fish or fry?
Τι θα πρέπει να προσέχουν/αποφεύγουν οι κάτοχοι μονομάχων και ποιά θα πρέπει να είναι η πρώτη αντίδραση όταν εμφανιστεί κάποια αρρώστια στο ψάρι ή στα μικρά;

When you use live food, make sure this is of good quality. If you do not trust the quality, don’t feed! Further make sure to carefully rinse your equipment between uses. I personally flush my buckets, hoses, syringes, nets with hot water after use.


Όταν χρησιμοποιείτε ζωντανή τροφή, να σιγουρεύεστε ότι είναι καλής ποιότητας. Αν δεν εμπιστεύεστε την ποιότητα της τροφής μην τη χρησιμοποιείτε! Επίσης, να ξεπλένετε προσεκτικά τον εξοπλισμό μεταξύ των χρήσεων. Εγώ προσωπικά πλένω τους κουβάδες, σωλήνες, σύριγγες, απόχες με ζεστό νερό μετά από κάθε χρήση.



15. You are using an impressive self-made drip-system to house your Bettas. How does a drip-system work? How is the water filtered?
Χρησιμοποιείς ένα ενυπωσιακό drip-system που έχεις κατασκευάσει μόνος σου. Πώςακριβώςλειτουργεί; Πώςφιλτράρεταιτονερό;


A dripsystem is a continuous flow system which can contain many separate tanks. The water in these tanks is refreshed automatically after being filtered in a biological filter. The water in my biological filter runs through various compartment filled with filtermatts, cottonwool and bioballs. Further my dripsystem has a UV filter which is turned on for 2-4 hour per day.


Το drip-system είναι ένα σύστημα συνεχούς ροής νερού που μπορεί να περιέχει πολλά ξεχωριστά ενυδρεία. Το νερό σε αυτά τα ενυδρεία ανανεώνεται αυτόματα, αφού φιλτραριστεί σε βιολογικό φίλτρο. Το νερό στο φίλτρο μου περνά από διάφορα διαμερίσματα που περιέχουν υλικά φίλτρανσης, υαλοβάμβακα και βιόσφαιρες. Ακόμα, το drip-system μου διαθέτει λάμπα UV που ανάβει 2-4 ώρες ημερισίως.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettaterritory.nl/BT-Gall...ritoryV3-0.htm

16. What do you feed your adult Bettas? What about during the conditioning period before spawning?
Τι ταΐζεις τους ενήλικους μονομάχους σου; Τι αλλάζει κατά την περόοδο προετοιμασίας του ζευγαριού;

Live tubifex, live/frozen blood worms and white mosquito larvae and granulate. During conditioning periods I usually feed them twice a day.


Ζωντανά tubifex, ζωντανά/κατεψυγμένα bloodworms και άσπρες νύμφες κουνουπιών καθώς και τροφή σε κόκκους. Κατά τις περιόδους προετοιμασίας, συνήθως ταίζω 2 φορές τη μέρα.



17. What do you feed the fry?
Τι ταΐζεις τα νεογέννητα μονομαχάκια;

Youngsters, sub adult fish (up to 4 months) are usually fed 2-times a day (~7 am and ~10 pm).

I personally use the following feeding schedule:

-
0-4 weeks: Newly hatched BBS immediately after the fry is free swimming.
- 4-10 weeks: Newly hatched BBS, live tubifex worms and frozen bloodworms. If necessary these foods are chopped into small species (depending on the size of the fry). Around this age I usually also start feeding small portions of crumbled granulate (e.g. Atison Betta Pro) to get them used to this type of food.

- >10 weeks-adulthood: Live tubifex, live/frozen blood worms and white mosquito larvae and granulate.


Τα μικρά, πριν την ενηλικίωση ψάρια (έως 4 μηνών) ταίζονται 2 φορές τη μέρα. Προσωπικά χρησιμοποιώ το παρακάτω πρόγραμμα:
- 0-4 εβδομάδες: νεοεκκολαφθείσα Artemia αμέσως μόλις τα μικρά κολυμπήσουν ελέυθερα.
- 4-10 εβδομάδες: νεοεκκολαφθείσα Artemia, ζωντανό Tubifex και κατεψυγμένα bloodworms. Αν είναι απαραίτητο, οι τροφές αυτές κόβονται σε μικρά κομματάκια (ανάλογα με το μέγεθος των μικρών). Σε αυτή την ηλικία περίπου, αρχίζω επίσης να ταΐζω μικρές ποσότητες θριμματισμένης τροφής σε κόκκους (π.χ. Atison Betta Pro), ώστε να συνηθίσουν σε αυτό το είδος τροφής.
- >10 εβδομάδες-ενηλικίωση: Ζωντανά tubifex, ζωντανά/κατεψυγμένα bloodwormsκαι άσπρες νύμφες κουνουπιών και τροφή σε κόκκους



18. Do you keep/breed other fish and other animals?
Διατηρείς/αναπαράγεις και άλλα ψάρια ή ζώα;

I do have some Channa bleheri and sakura shrimp.


Έχω μερικά Channa bleheri και γαρίδες Sakura.

19. What is your involvement in IBC (International Betta Congress: http://www.ibcbettas.org/pages/) and EHBBC (European Halfmoon Betta Breeders Club: http://www.ehbbc.eu/new/index.htm)?
Ποιά η ενασχόλησή σου με το IBC και το EHBBC?

I am a member of both clubs. I am a certified judge for the old EHBBC standard and have been an apprentice judge at the IBC.

In the past years I have been developing a new show standard the Bettas4all Standard. This standard has been used at the show organized by the Bettas4all forum, the Holland Betta Show and the last EHBBC show in Duisburg 2010.

Είμαι μέλος και στους δύο συλλόγους. Είμαι επικυρωμένος κριτής για το παλιό πρότυπο του EHBBC και μαθητευόμενος κριτής στο IBC. Τα τελευταία χρόνια, αναπτύσσω ένα νέο πρότυπο για τις επιδείξεις, το Bettas4all Standard. Το πρότυπο αυτό χρησιμοποιήθηκε στην επίδειξη που οργανώθηκε από το forumBettas4all, το ολλανδικό Bettashow και το τελευταία showτου EHBBCστο Duisburg το 2010.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.bettas4all.nl/viewforum.php?f=29

20. What are your plans for the future?
Ποιά είναι τα σχέδιά σου για το μέλλον;

In the coming year I would like to further develop my iridescent and non-iridescent lines in the direction of a more symmetrical type. I hope to expand my lines with a solid black HMPK line in the future.


Τη χρονιά αυτή θα ήθελα να αναπτύξω λίγο περισσότερο τις ιριδίζουσες και μη-ιριδίζουσες lines μου στην κατεύθυνση ενός πιο συμμετρικού τύπου. Ελπίζω στο μέλλον να επεκτείνω τις lines μου με μία solid black HMPK line.


Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Joep και την οικογενειά του που με δέχτηκαν στο σπίτι τους και για την υπέροχη ξενάγηση στο fishroom!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 24-10-10 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04201 seconds with 11 queries